
Öregdiákok és a magyar-török kapcsolatok
Közgyűlés és előadás volt a Szilády Áron Gimnázium dísztermében május második szombatján. A sziládys öregdiákok gyűltek össze egykori alma materükben, hogy a tavalyi és idei évet megvitassák, és meghallgassák Dr. Bartha Júlia etnográfus előadását.
A Szilády Áron Gimnázium Öregdiákjainak Baráti Köre 2025. május 10-én, szombaton hagyományosan megtartotta tavaszi közgyűlését. A gimnázium diákjai és tanárai zenés-verses köszöntő műsora után Dr. Bognárné Nagy Éva elnökasszony köszöntötte a tagságot, és a külsős megjelenteket, majd ismertette a szervezet pénzügyi beszámolóját, valamint annak jövőbeni terveiről, elképzeléseiről is felvilágosítást adott a hallgatóságnak.
Majd Bocskorás Bertalan református lelkész, főigazgató beszéde következett az Újszövetség szellemében és igéjében. Utána Szabó Ferenc gimnáziumi igazgató beszámolt az elmúlt év gimnáziumi fejlesztéseiről, sikereiről. A közgyűlés után PhD orientalista etnográfus, a Magyar Tudományos Akadémia köztestületének tagja, a Damjanich János Múzeum nyugalmazott néprajzi osztály-vezetője tartott előadást a magyar-török kapcsolatokról. Ezelőtt elmondta a Kun Miatyánkot is. Felhívta a figyelmet a kun nyelv kutatásának eddig eredményeire és a kutatás lehetőségeire. A magyar-török kapcsolatokra rátérve a Rákóczi emigrációtól kezdve, a '48-asokon át a dualizmus kori közös ügyekig igen sok érdekesség került elő a témában. A tudomány révén Vámbéry Ármin, Németh Gyula, Réthly Antal, Györffy István, Bartók Béla stb. is kiemelésre került az előadásban.
A 1924. december 18-án aláírt magyar–török barátsági szerződésnek köszönhetően újra elmélyültek kapcsolatok. Sok magyar tervezőmérnököt, tájépítészt, vasútépítőt más szakembert hívtak meg az új török állam, főváros megalapozása és felépítése érdekében. Bartha külön foglalkozott Szilády Áron török nyelvtudományt kutató és a gimnázium és az MTA régi könyvtárát megalapozó tevékenységével. Az előadó gyönyörű fotókon mutatta be a török táj és városok szépségeit.
A rendezvény az öregdiákok által állított fejfa előtti emlékezéssel, majd konviktusi, közös ebédel zárult. A program a Nemzeti Együttműködési Alap és Kiskunhalas Város Önkormányzata támogatásával valósult meg.
Forrás: Szilády Áron Gimnázium Öregdiákjainak Baráti Köre, fotó: Végső István