Sikeres gázrepesztés Balotaszálláson
Archívum

Sikeres gázrepesztés Balotaszálláson

Hamarosan kiderülhet, van-e kereskedelmi mennyiségű és minőségű gáz Balotaszállás közelében. Egy konzorcium végzi a fúrást, egy meglévő kútja mélyén három gázrepesztést végzett eddig. Ezzel azt akarják elérni, hogy 3200 méter mélyen nagyobb üregekké nyíljanak össze a gázt rejtő rétegek, mert így már felszínre lehetne hozni a szénhidrogént.

A hagyományosnál kevésbé áteresztő szerkezetben lévő földgázt, úgynevezett tight gast termel a balotaszállási lelőhelyről a Delcuadra konzorcium. A társulás néhány hete egy már meglévő kútja mélyén végzett három repesztést, hogy a 3200 méter mélyen lévő, gázt rejtő szerkezetek olyan, nagyobb üregekké nyíljanak össze, amelyekből már fel lehet hozni a szénhidrogént.

A próbafúrásokkal egyelőre a kezdeteknél tartanak, csak a most indult vizsgálatok fogják eldönteni, hogy kereskedelmi minőségű és mennyiségű gázról van-e szó. Piet van Assche, a Delcuadra igazgatójának tájékoztatása szerint a gázt a lelőhely  közelében elhaladó vezetékbe táplálják, nem elsősorban az értékesítés miatt, ugyanis kis mennyiségről van szó, hanem környezetvédelmi megfontolásból.

Ha ugyanis nem szállítják el, akkor el kell égetni. A repesztést ugyanakkor a környezetvédők aggályosnak tartják, mert a művelethez gyakran vegyi anyagokat préselnek be nagy nyomással a megbontandó, porózus szerkezetekbe. A Delcuadra viszont nem használt vegyszereket – állítja a konzorcium ügyvezető-igazgatója –, kizárólag vizet és homokot préselt a megrepesztendő szerkezetbe.

A cég képviselője szerint az érintett szerkezet mélysége is kizárja, hogy az ott végzett repesztés elérje a föld alatti vízbázist. A következő kútfúrásra, illetve repesztésre leghamarabb 2013 elején kerülhet sor. A 2008-ban indult projekt 75 százalékos tulajdonosa a Delta Hydrocarbons Hungary, 25 százalékos, pedig az ausztriai RAG Rohöl-Aufschungs társaság.

A balotaszállási lelőhely a nem hagyományos gázkincséről ismert Makói-ároktól annyiban különbözik a gázipari szakemberek szerint, hogy a makói palás szerkezet fiatalabb, a balotai pedig érettebb, így könnyebben kinyerhető a szénhidrogén.

Kép, szöveg: Pozsgai Ákos
A kép illusztárció