Távhő: reagált az MSZP-DK frakció

- Az MSZP-DK frakciónak az elmúlt két évben folyamatosan voltak megoldási javaslatai, ezeket azonban a fideszes többség leszavazta. Az önkormányzatban két fővel képviseltetjük magunkat, döntési helyzetben nem vagyunk, azonban ahogyan az előző két évben, úgy most is konstruktívan próbálunk a helyzet megoldásában közreműködni, és minden, a lakosság érdekeit szolgáló szakmailag megalapozott döntést támogatni fogunk, mint ahogy tettük azt kedden is, annak érdekében, hogy a gázszolgáltatást minél hamarabb vissza lehessen állítani- olvasható abban a közleményben, amelyet az MSZP-DK frakció tagjai juttattak el szerkesztőségünkbe a távhőszolgáltatás körül kialakult helyzetre reagálva.

A Fidesz frakció által ma délelőtt kiadott közleményt felháborítónak tartjuk. Amikor közel 1300 lakás melegvíz ellátása áll le, akkor elfogadhatatlan, hogy ezzel visszaélve a Fidesz politikai tőkét kíván kovácsolni a kialakult helyzetből. Mindennek ellenére azonban nem mehetünk el szó nélkül a kiadott közlemény mellett, mert súlyos tényeket ferdítenek el, és hallgatnak el közleményükben. Meggyőződésünk, ha ebben a helyzetben valakinek bocsánatot kell kérnie, az nem más, mint az évek óta semmilyen érdemleges eredmény el nem érő távhőbizottság vezetője, Máté Lajos, valamint az előző ciklusban 13 fővel többséget biztosító Fidesz frakció, és a tavaly tavasz óta a Nagy családdal együtt többséget biztosító Fidesz frakció, akik a megoldás folyamatát a tavalyi év eleje óta akadályozták. Nézzük a tényeket.

1996-ban az akkori önkormányzat a távhő szolgáltatás ellátását teljes mértékben privatizálta, azaz a szolgáltatást a Kovács József által vezetett, 100%-ban magántulajdonú Halas Távhő Kft.-re bízta. 1999-ben a távhő vagyon 49%-át is privatizálta az akkori önkormányzat, ennek tulajdonosa a Halas-T Kft. lett, amelynek ügyvezetője szintén Kovács József. A Halas-T Kft. kizárólag a vagyont kezelte, a szolgáltatás továbbra is a 100%-ban magántulajdonban lévő Halas Távhő Kft. végezte. A Halas Távhő Kft. felügyelőbizottságában az elmúlt 15 évben az önkormányzatnak nem volt delegáltja, az önkormányzat a távhő szolgáltatást végző cég gazdálkodásába 15 éven keresztül semmilyen szinten nem látott bele, nem volt felette kontrollja.

A jelenleg felhalmozódott 118 millió forintos tartozás – bármit is mond a Halas Távhő Kft. – kizárólag a Halas Távhő Kft. gazdálkodásának következménye, így ez ennek a magáncégnek a kizárólagos felelőssége.

A privatizációs és szolgáltatási szerződés 2010. december 31-én járt le. Ezen időpont előtt a helyzeten az önkormányzatnak nem volt változtatási lehetősége.

Amikor a távhő díjak emelkedése a lakosság számára már nehezen volt elviselhető, 2008-ban, az akkori önkormányzat egyhangúan döntött arról, hogy vizsgálják felül a Halas Távhő Kft. gazdálkodását, azonban ehhez – lévén 100% magáncég – a Halas Távhő hozzájárulása és együttműködése is kellett, amelybe a Kovács József által vezetett cég hozzájárulását adta. Megjegyzésként ide kívánkozik, hogy 2006 és 2010 között az önkormányzat érdemi döntéseit 13 fővel a Fidesz frakció hozta. A vizsgálatban részt vett műszaki oldalról a Városgazda Zrt. jelenlegi vezérigazgatója, Molnár Ferenc, valamint gazdasági oldalról a Ván Könyvelőiroda. A vizsgálat nem tárt fel szabálytalanságot, és megállapította, hogy a Halas Távhő Kft. gazdálkodása alapján az akkori távhő árak megfeleltek a szolgáltatás költségeinek. Ezt a jelentést az akkori önkormányzat, beleértve a Fideszt is, elfogadta.

Amikor a 2010-es választások után felállt az új önkormányzat, tudva a szerződés 2010. december 31-i lejártáról, elkezdte az előkészítő munkát arra vonatkozóan, hogy a távhő szolgáltatás visszakerüljön az önkormányzathoz. A helyzet bonyolultsága miatt azonban a választások utáni idő rövid volt ahhoz, hogy ez a folyamat két hónap alatt lezáruljon, továbbá éppen fűtési szezon közepén voltunk akkor, így fél évre meg kellett hosszabbítani a szerződést a Távhő Kft.-vel, hogy a szolgáltatás biztosítva legyen.

2011. tavaszán a döntést az önkormányzat fél éves tárgyalások és előkészítő munka után meghozhatta volna. Azonban ekkor közbeszólt a politika, az addigi városvezető többség a Nagy család Fideszhez történő átállása miatt megszűnt. A távhővel kapcsolatos döntést a Fidesz frakció és a Nagy család leszavazta.  Ha a döntést az önkormányzat akkor meghozza, abban az esetben tavaly tavasszal ez egy összegű kifizetést az önkormányzat részéről nem igényelt volna, és a mostani 118 millió forintos tartozás sem halmozódott volna fel, a szolgáltatás pedig zökkenőmentes lenne. Ekkor kényszerből újabb szerződés hosszabbításra került sor, és ekkor állt fel egy újabb távhő bizottság, Máté Lajos vezetésével.

Ez a bizottság az elmúlt több, mint egy évben érdemi munkát nem végzett, megoldás nem született, ellenben felhalmozódott 118 millió forintos tartozás a Halas Távhő felelőtlen gazdálkodása miatt. Ennek egyik oka az, hogy Kovács József 2011. novemberében a piaci árnál lényegesen magasabb áron, előnytelen gázszerződést kötött a GDF SUEZ társasággal, előre lekötve a gázszolgáltatást 2013. júniusáig. Tehát a kialakult helyzetért felelős a Halas Távhő Kft. vezetése, valamint a folyamatot egy évig tehetetlenül figyelő Máté Lajos bizottsága.

A 118 millió forintos tartozásról, valamint a gázszolgáltatás megszüntetésének kilátásba helyezéséről az önkormányzat napra pontosan csak 2012. április 24-én értesült, akkor sem a Halas Távhő Kft. részéről, hanem a GDF SUEZ tájékoztatta a város polgármesterét a kialakult helyzetről.

Így jutottunk el a most kialakult helyzetig. Ha valakinek tehát a lakosságtól bocsánatot kell kérnie, az a várost érdemi döntéseivel 2006 óta befolyásoló Fidesz frakció, különösen a távhőt hosszú idő óta bizottságával vizsgálgató Máté Lajos, aki az elmúlt közel két évben tehetett volna valamit az ügy előremozdítása érdekében, azonban ehelyett folyamatos látszattevékenységével, a döntések folyamatos elhalasztásával, a kialakult helyzetet a Halas Távhő Kft. felelőtlen gazdálkodásával együtt előteremtette.

Az MSZP-DK frakciónak az elmúlt két évben folyamatosan voltak megoldási javaslatai, ezeket azonban a fideszes többség leszavazta. Az önkormányzatban két fővel képviseltetjük magunkat, döntési helyzetben nem vagyunk, azonban ahogyan az előző két évben, úgy most is konstruktívan próbálunk a helyzet megoldásában közreműködni, és minden, a lakosság érdekeit szolgáló szakmailag megalapozott döntést támogatni fogunk, mint ahogy tettük azt kedden is, annak érdekében, hogy a gázszolgáltatást minél hamarabb vissza lehessen állítani.

 

Kiskunhalas, 2012. július 26-án

 

Jekő Attila, Váradi Krisztián

MSZP-DK önkormányzati frakció képviselői