Üdvözült lelkek éjszakája
Archívum

Üdvözült lelkek éjszakája

Halasi Római Katolikus Temető, 2013. november 1. Az üdvözült lelkek éjszakája, más szóval Mindszentek ünnepe. Magyarországon 2000-óta ünnep és munkaszüneti nap. A keresztény egyházban 741-ben III. (Szent) Gergely pápa vezette be hivatalos ünnepként.  

Október utolsó napja és november elseje mára három ünnepet, a halloweent, a mindszentek napját és a halottak napját egy, közös spirituális folyamként kezeli, amely egyben a természetes határ az ősz és a tél (a halál) között. Álljanak itt Pilinszky János, A tél küszöbén című írásának sorai:
 
 „És nem véletlen az se, hogy az egyház épp ide, a tél küszöbére, az elmúlás kezdetére helyezte – s egymás mellé – mindenszentek és halottak napját, ünnepét. Tette ezt nyilván ama nagyszerű ellentmondás jegyében, melynek a halál csak látszata, tartalma azonban az élet, s tegyük hozzá, a szó legigazibb, legemberibb, tehát leginkább szellemi értelmében – élet. Halottaink szeretete elsőrendűen az élet iskolája. Igaz, nem az élet mechanikus folyamatainak, amelyeknek a nagy természet engedelmeskedik, hanem annak a másiknak, mely teremtő ellentmondásként épp a tél küszöbén kezd új munkába, fokozott kedvvel és lelkesedéssel. A külső kép: a hervadásé, a halálé és a menekülésé. Egyedül az ember függeszti szemét a mindenség lankadatlanul működő csillagaira, a távoli és nagy egészre, s azon is túlra…”
 
Szöveg-fotó: Szűcs Károly