
XIV. századi templom nyomait keresték a halasi katolikus temetőben
A XIV. századi halasi Szűz Mária templom helyét vizsgálták az Alsóvárosi katolikus temetőben. Dr. Pánya István földrajzkutató vezetésével, földradarral nézték át az adott területet, hogy kiderüljön, hol húzódnak az egykori építmény falai.
A vizsgálatot végző szakemberek munkáját Kuris István László alpolgármester, Kocsis Zsuzsanna a Thorma János Múzeum igazgatója és Nagy Bálint a múzeum régésze kísérték figyelemmel a helyszínen, illetve egyeztetek az eddig rendelkezésre álló információkról, további teendőkről.

Az előzetes eredményekről később Kuris István László alpolgármester számolt be, mely szerint teljes mértékben kirajzolódnak, - a halasi Felsővárosi templommal megközelítően azonos méretű -, gótikus alapozású templom falainak legalább 635 éves alapvonalai és a templomot körül ölelő templomárok. Ez lehet a ma ismert, ennyire láthatóan, kézzelfoghatóan megmaradt alapokkal rendelkező egyik legősibb kőfalazatú halasi épület helye.

A katolikus temető területén található egykori templom vélhetően azonos azzal a Szűz Mária templommal, amelyet 1390-ben IX. Bonifác pápa egyik rendelkezésében említ. Az erről tanúskodó latin nyelvű korabeli kézirat digitális másolata a közelmúltban érkezett meg a Vatikáni Levéltárból - Magyarország szentszéki nagykövetsége munkatársainak közbenjárásával - Kiskunhalasra.
A témáról a napokban részletesebb beszámolót is láthatnak a Halas Televízió Hírnaplójában és Kultúrkép című műsorában.