Fejlesztés előtt az oktatási intézmények
Gazdaság

Fejlesztés előtt az oktatási intézmények

Ilyen összejövetel még nem volt. A járás valamennyi oktatási-nevelési intézményének vezetőjét meghívták az igazgatói munkaközösség újjáalakítására. A rossz utak ellenére a vidéki igazgatók is időre megérkeztek a rendezvénynek otthont adó Bibó-gimnáziumba.

 
Halason már korábban – az önkormányzati működtetés idején – is létezett ilyen munkaközösség, de a tankerület felállásával most kibővítik ezt a fórumot – mondta Vágó Ferencné tankerületi igazgató. Úgy véli, a szakmai tapasztalatcsere fenntartótól függetlenül minden intézménynek előnyére válhat. A cél, hogy a térség ifjúsága minél jobb oktatásban és nevelésben részesüljön. A tankerületi vezető úgy látja, hogy az állami és egyházi működtetésben lévő intézmények vezetői között jó a kapcsolat, és bízik benne, hogy a továbbiakban is folytatódik a közös munka.

Az intézményvezetői összejövetel vendége volt Bányai Gábor, a megyei közgyűlés elnöke. A következő évek fejlesztési lehetőségeiről adott tájékoztatást. Felvázolta, hogy többféle forrás áll majd rendelkezésre. Az állam által fenntartott intézményeknek nem kell majd pályázni. Itt felmérések készülnek, a tankerületekben pedig ezek alapján felállítják a fontossági sorrendeket és a legszükségesebb teendők megkapják a forrásokat. A cél elsősorban a hátrányosabb helyzetű intézmények fejlesztése. A nem állami fenntartású, - például egyházi intézményeknek- pedig pályázatokat fognak kiírni.

A megyei elnök azt kérte az intézményvezetőktől, hogy ne adjanak be túlzó igényeket, arra kérjenek támogatást, amire valóban szükség van. Viszont minél előbb kezdjék meg az előkészületeket és a felméréseket, például energetikai szakemberek bevonásával.

A 2020-ig tartó uniós segítséggel megvalósuló fejlesztéseknek már javában tart az előkészítése. A kormány májusig lezárja az unióval a tárgyalásokat ez irányban, és nemsokára eldől, milyen pályázatokat írnak ki.

PC-tanker 16

Az energetikai felújítási pályázatok terén tavaly igen sikeresen szerepelt a térség. A tompai és több halasi iskola – így a Bibó gimnázium is - kezdhet bele nagyszabású felújításokba, például nyílászárócserékbe. Összesen 2,5 milliárd forintnyi energetikai fejlesztési segítség érkezik a térségbe, vagyis az összes forrás ötöd része – mondta Bányai Gábor.

Az óvodákra is gondol a fejlesztési stratégia. Az új előírások szerint 3 éves kortól kötelező lesz az óvoda, így több lesz majd az ovis, és növelni kell az intézmények férőhelyeit.
 
Szöveg: Fehér Erika
Fotó: Kovács Iván