Így javult a vizünk
Gazdaság

Így javult a vizünk

Sok minden történt 2014 tavasza óta. A héten zárult az elmúlt évtizedek legnagyobb „vizes” beruházása. A 14 települést, 60 ezer lakost érintő ivóvízminőség-javító projekt.

Ennek kapcsán idézzük fel az egészséges ivóvizet hozó beruházás főbb mozzanatait.
Egy pecsételés adta meg a jelet a kivitelezés megkezdésére. Több éves várakozás, előkészítő és engedélyeztetési munka után 2014 áprilisában írták alá a kivitelezőkkel a szerződést. Ezt követően indulhatott a munka. A Duna Aszfalt Kft., a Kristály Kft. és a Vízépszolg ’94 Kft. alkotta konzorcium kapta a megbízást.

A kivitelezők a munkaterület tavaly tavaszi átadásakor arról beszéltek: úgy kell megoldani a sokrétű feladatot, hogy közben a térség lakossága ne maradjon víz nélkül.
Halason és a többi érintett településen is elindult a munka. A beruházás 2015 tavaszára érkezett a látványosabb munkafolyamatokhoz. A vízszolgáltató halasi, Kősöri úti székházánál ekkorra már álltak az új épület falai. Kunfehértón pedig egy teljesen új vízmű telepet alakítottak ki.
Idén június 25-én nem mindennapi rakomány érkezett Halasra. Útvonaltervezéssel, járműfelvezetéssel és speciális biztosítással vitték a halasi vízmű telepre az új víztisztító tartályt. A szállítás látványos pillanata volt például az, amikor a főútról rákanyarodott a felüljáróra. Még az alacsonyabban lévő kábeleket is meg kellett emelni miatta. A halasi vízmű telepek két ilyen tartályt kaptak az ivóvízminőség javító program keretében. Ezek veszik át a víztisztítás feladatát a régi berendezések helyett.

Nem csak a szállítás, az óriástartályok helyreemelése is komoly szervezést igényelt. Hatalmas daru emelte be a monumentális víztisztító tartályokat.
Amikor megemelkedett és útnak indult a monstrum. Olyan volt mintha egy léghajó úszna a levegőben.
Ezt követően már a vízgépészeti munkákra, és a technológiai csőszerelésekre került a hangsúly.
A nyár közepe már a halasi víztorony alapozásáról szólt. Először egy nagy gödörben dolgoztak a munkások a Halasi kertvárosi iskola és a társasházak között. Itt kapott helyet az új halasi víztorony.

Közben a településeken folytak a vízvezeték rekonstrukciók, gerincvezeték cserék is. Halason a Vadkerti úttal kezdték a munkát, de eljutottak például a Bimbó utcába is. Itt a 350 méter hosszú gerincvezeték cserével a tervezettnél gyorsabban haladtak. A nyári hősé miatt igyekeztek úgy megoldani a feladatot, hogy a lakosság ne maradjon sokáig víz nélkül.
Ősszel érkezett el a víztorony állítások ideje. Először Harkakötönyben fogtak neki a munkálatnak. Háromszáz család, kilencszáz lakos várta az új létesítményt.
Végül a munkálatok finisében jött a halasi víztorony felállítása. A látvány a kedvezőtlen időjárás ellenére több halasi lakost és a közeli iskolásokat is kicsalogatta a helyszínre. Két daru emelte egymásra a három nagy elemet és belülről szerelték össze a darabokat Jó pár óráig eltartott a munkafolyamat.
Noha itt az új. A sok éve szolgálatban lévő régi víztorony is megmarad. A szakma halasi típusú víztoronynak emlegeti, mert ez volt az első ilyen konstrukció

A 3.121.627.850 forint elszámolható összköltségű Kiskunhalasi Ivóvízminőség-javító programra (KEOP-1.3.0/09-11-2011-0028) a „Mindennapi vizünk” Ivóvízminőség-javító Önkormányzati Társulás 2.716.105.698 forint, támogatást kapott. Ennek 85%-a az Európai kohéziós Alapból, 15 százaléka pedig Magyarország költségvetéséből származik. A program a Környezet és Energia Operatív Program keretében valósul meg.

Szöveg: Fehér Erika
Fotó: Pozsgai Ákos