Kiváló ivóvíz lesz Jánoshalmán és Mélykúton
Gazdaság

Kiváló ivóvíz lesz Jánoshalmán és Mélykúton

Újabb szakaszába lépett a Jánoshalma – Mélykút Ivóvízminőség-javító Projekt kivitelezése. Megérkeztek a beruházáshoz szükséges új gépészeti elemek: csövek, töltetanyagok, szűrőberendezések, amelyek a technológiát fogják jelenteni a víztisztítás során. Hamarosan egy mélykúti raktárban szerelik össze azokat a szivattyúkat, csőrendszereket, amelyek a két településen fogják megoldani a víztisztítást.

A lakosságot közvetlenül érintő munkálatok egyike a már meglévő, évtizedek óta nem takarított ivóvízhálózat szivacsdugós tisztítása, amely az érintett szakaszokon rövidebb ideig vízhiányt okoz. Mélykúton a régi ivóvízhálózat negyedét már kitisztították, két-három héten belül végeznek a munkával. Ez a tisztítás szolgálja, hogy később az európai uniós minőséget is meghaladó jó minőségű tisztított ivóvízhez jussanak a fogyasztók, amely a lakosság egészségének megőrzését is szolgálja – hangsúlyozta Kovács tamás, mélykúti polgármester.

Jánoshalmán a szintén most épülő új szennyvízrendszer után a második legfontosabb beruházás az ivóvíz projekt – hangsúlyozta Czeller Zoltán, a település polgármestere. A városvezető szerint a látványosabb beruházási munkálatok augusztus végétől kezdődhetnek el a településen. Ősztől indul a hálózati rekonstrukció, elkezdődik az új technológiák beszerelése. Ez azonban már nem fog akkora felfordulással járni, mint a szennyvízberuházás – hangsúlyozta a polgármester.

melykutvize 14

Idén februárjában Uniós támogatással kezdődtek meg a Jánoshalma – Mélykút Ivóvízminőség-javító Projekt kivitelezési munkálatai. A vízminőség- javító fejlesztés keretében biztosítják a két településen a lakosság egészséges ivóvízzel való ellátását.

A beruházás keretében fejlesztik Jánoshalma vízellátó rendszerét, a meglévő vízbázisra alapozva új tisztító technológiát építenek ki a megfelelő minőségű arzén mentes ivóvíz biztosítására, amelyet az új hálózati szivattyúk juttatják a települési ki tisztított elosztóhálózatba és a víztoronyba. A mélykúti vízmű telepen is új tisztítótechnológia építenek ki és jut majd az ivóvíz az átfolyásos rendszerűvé alakított glóbuszba, onnan pedig a kitisztított elosztóhálózaton keresztül a lakossághoz. A projekt keretében felújítják a Mélykút-Öregmajor vízellátását biztosító kutat és új tisztítórendszer is épül.

Jánoshalma–Mélykút Ivóvízminőség-javító Önkormányzati Társulás 556 millió 64 ezer forint uniós támogatást nyert az Új Széchenyi Terv keretében a projekt megvalósítására. A beruházás összköltsége 665 millió 538 ezer forint. A projekt az Európai Unió támogatásával, a Kohéziós Alap társfinanszírozásával valósul meg.

Kép-szöveg: Pozsgai Ákos

{phocagallery view=category|categoryid=1353|limitstart=0|limitcount=0}