Öt pályázat, a cél másfél miliárd
Gazdaság

Öt pályázat, a cél másfél miliárd

A közeljövőben öt pályázat beadására készül halas önkormányzata. Mindegyik fejlesztéseket szolgálna, így bíznak a támogatásokban. A pályázatok beadására a képviselő-testület a legutóbbi tanácskozásán adta jóváhagyását. Közel másfél milliárdos fejlesztés valósulhat meg.



Gazdaságélénkítés és foglalkoztatás ösztönzés. A tervek szerint folytatnák az Ipari park fejlesztését, ez lenne a második ütem. A 10 éve kialakított parkban az a cél, hogy feltárják a még beépítetlen területeket. A Vállalkozók útját pedig úgy meghosszabbítanák, hogy a Majsai úttal összekösse a területet, ezzel javulna az ipari park megközelítése. A kialakuló út mentén az alapközművek kiépítése történne meg, beépítésre alkalmassá tennék a területet. A projekt összköltsége legfeljebb 300 millió forint lehet. Már most előre vannak érdeklődők a leendő területekre, és ha újabb betelepülőkkel működne az ipari park, az erősítené a város gazdaságát.

A csapadékvíz elvezető rendszer fejlesztésére is támogatást remél a város. A beadandó pályázat a Felsőváros belvíz által veszélyeztetett területének csapadékvíz-hálózati rekonstrukcióját, korszerűsítését valósítaná meg annak érdekében, hogy a csapadék gyorsan és károkozás nélkül kerüljön elvezetésre a lakóterületről. A csapadékvizet távvezetéken a Sós-tótól északra kialakított záportározóba vezetnék, ahonnan szivárgó rétegen át biztosítható lenne a tó vízutánpótlása, így a csapadékvíz helyben tartása is megvalósulhatna. A Dong-érben elfolyó csapadékvíz egy része is helyben tartható lenne a kialakuló műszaki megoldással. Sőt ezzel áttételesen a város déli-nyugati területeire eső csapadékvíz egy részét is kezelni tudnák. A program összköltsége maximum 200 millió forint lenne.

A leszakadó városrészek rehabilitációját is támogatással szeretnék megoldani. Így például a Sáros, Polgár, Átlós utcák felzárkóztatását. A cél: a társadalmi és a munkaerő-piaci hátrányok újratermelődésének megállítása. Az első ütemben terveznek többek között közösségfejlesztő, beilleszkedést segítő programokat, de például életvezetési tanácsadást is.

A Thorma múzeum bővítése is napirenden van, mely a 400 millió forint értékű 62 festményből, 9 szoborból álló Bay gyűjtemény elhelyezése miatt fontos. Ezzel a programmal kell a legjobban sietni, hiszen az év végére szeretnék megvalósítani. A beruházással jelentősen átalakulna a múzeum és az egyedülállóan gazdag gyűjtemény jelentősen növelné a város turisztikai vonzerejét. A csipkeközpont mellett a nagybányai művészek alkotásainak egyedülálló kiállítóhelye lehetne ezzel a város.

Az ötödik pályázat a Csetényi park és környéke turisztikai célú fejlesztése. Azért tud indulni a város a pályázaton, mert nemrég megkapta a gyógyhellyé minősítést. A fürdő mellé olyan turisztikai attrakciókat terveznek megvalósítani melyek vonzó célponttá teszik a területet. A tervek szerint egy turisztikai tengely alakulna ki a városháza torony, a Semmelweis tér, a Csetényi park és a sportpálya útvonalon. Az előkészítés során pillanatnyilag annyi látható, hogy a projekt összköltsége eléri a 900 millió forintot. Szakemberek bevonásával, javában folyik a tervezés. Az elképzelések szerint több meglepetés is várja majd az ide érkezőket. Ez a beruházás a strand közvetlen fejlesztését nem teszi ugyan lehetővé, de vonzóbb lesz a környezete és ez segítheti a fürdő későbbi fejlesztését is.

Fehér Erika