„Pénzkereső" a testületin
Nem épp a legizgalmasabb epizódon vagyunk túl a mai testületi ülésen: a költségvetés év végi módosításáról vitáztak a képviselők. Az előterjesztés célja az év közbeni változásokhoz igazítani az év elején hozott költségvetési rendelet egyes elemeit. Mostanáig egy bő órát nagyjából azzal töltöttek a képviselők + városvezetés, hogy számonkérjék a polgármestert elmaradt döntés-végrehajtásokért, illetve hogy eldöntsenek egyetlen, ötmilliós tételt: kapjon-e a város saját cége – a Városgazda – ennyi plusz pénzt…
Halász Balázs indulásnak a Skribanek Zoltán (Fidesz) és Váradi Krisztián (DK) által korábban támogatott – majd a testület többsége által megszavazott – ötmilliós KNSKE-hitel visszafizetése iránt érdeklődött.
Pajor Kálmán (Fidesz) arra várt magyarázatot, miért tart az év végén 0 forintnál az interpellációs keret felhasználása, holott az embereket közvetlenül érintő célokra különítették azt el. - Kátyúzás, járdaépítés maradt el. Ez az emberek megtévesztése, hiszen tudják, hogy van keret, de teljesülést nem látnak – mondta a fideszes képviselő, aki szerint a polgármester nem biztosítja kifizetéseket.
Nagy Péter (független) is arról beszélt, hogy lyukas az időarányos a költségvetés-teljesítés. Példának hozta fel a Városgazdát, amely ma is többmilliós hiányt tart nyilván a városháza felé. Ő is felvetette, miért nincs járdaépítési támogatás és a külterületen élők felé fejlesztési kiadások, noha ők egy éve várják többek közt a közlekedésük segítését célzó beruházásokat. Nagy szerint a polgármester elszabotálta a gépek megvételét, felelőtlenül becsapta a külterületieket, a városlakosság egyhatodát.
Aradszky Lászlóné (Fidesz) szerint is megoldandó a Városgazdának való pénzjuttatás – már csak a vízdíjtartozás törlesztése miatt is, nehogy a melegvíz-szolgáltatás veszélybe kerüljön 1300 polgárnál.
Jekő Attila (MSZP) egyetértett azzal a javaslattal, hogy a vízdíjtartozást a vízmű és a város közötti tartozás-követelés-kompenzációval rendezzék,. Ugyanakkor kifejezte aggodalmát amiatt: mi lesz a megoldás akkor, ha nem jön létre határidőre ebben megegyezés.
Gyovai István (JHE) polgármester összegezte: a város tavaly és idén cirka 120-120 milliót nyert közmunkaprogramra, karbantartásokra, s a Városgazda felelőssége, ebből mi valósult meg. Hozzátette: a GPS-es rendszer ügyében a kezdeményezőkre várnak hónapok óta. KNKSE december 15-re kell fizessen, ez még odébb van. Ha a visszafizetés nem történik meg, a város visszaszerzi a pénzt. A kátyúzással és időarányos teljesítések kapcsán a polgármester elmondta: a közmunka „100 százalékos” támogatása kapcsán több tételt kell finanszírozni 4-4,5 milliós nagyságrendben (lásd még erről szóló cikkünket a halasmedia.hu-n!).
Hozzátette: stabilak és nagyságrendileg jobbak ma a város pénzügyi kondíciói, mint korábban, de a mozgástér kicsi, a folyamatos fizetőképesség a folyószámlahitel-keret szűkössége miatt még gyenge lábakon áll. Emiatt bizonyos kifizetéseket muszáj sorolni. Gyovai visszautasította, hogy ő lassítaná az interpellációs keret felhasználását. A melegvíz-szolgáltatás szerinte nincs veszélyben: többször volt hasonló tartozás-követelés vita, és mindig helyreállt a rend. A költségvetés-módosítási előterjesztés egyébként 5 milliót juttatna a Városgazdának. A tartozások-követelések kompenzációjának részleteit a testületi ülésen osztott anyagból ismerhették meg a képviselők.
Váradi Krisztián az iskolai étkezési normatíva elszámolásából fakadó hiába okaira tért vissza: szerinte tarthatatlan, hogy erről nem kaptak választ a képviselők. Szerinte elfogadhatóak a mostani költségvetés-módosítás intézményi lefaragásai, ha jegyzőkönyvi szigor mellett kijelenthető, hogy azt az iskolák nem sínylik meg. (Erre a polgármester a városi fenntartó vezetőjének véleményét idézte: megoldható a kiadáscsökkentés.) Kitért még a sóstói vízutánpótlás problémájára, amit tavaly ilyenkor kezdeményezett a testületben. Indítványozta: készüljön beszámoló a Sóstót érintő idei intézkedésekről.
Nagy Péter a tartalék terhére akart 5 milliót átcsoportosítani a Városgazdához helyiség-kialakításra, fenntartásra, üzemeltetésre, eszközbeszerzésre, miután a Városgazdának a Pingvin-patika eladása óta nincs bérletidíj-bevétele. Ezt a testület el is fogadta.
Skribanek Zoltán szerint is egyetlen vitás tétel a Városgazda ötmilliós dotációja. Szerinte ha a város saját cége kezdeményez ilyen igényt, akkor azt törvényesen megteheti az önkormányzat. A Fidesz frakcióvezetője szerint a kormánypárti képviselők lobbija és a kormány beavatkozásai révén most először van mód a lakosság életminőségét javító kisebb kiadásokra: ezeket most vállalni kell és lehet. Ő azt javasolta: az orvosi rendelői ügyelet kialakítására 10 milliót kap a Városgazda – ezt is elfogadta a testület.
Jekő Attila is egyetért azzal, hogy a város saját cége működőképességét megőrizzék, de a rend szerinte az volna, hogy a Városgazda felügyelő bizottsága megvizsgálja az igény jogosságát, részleteit, majd jelzést tesz, végül a cégvezetés kéri az üzleti terv módosítását. – Most egy ötmilliós bemondásra nehéz felelős döntést hozni – fogalmazott az MSZP-s képviselő, aki csatlakozott a polgármesterhez: a kompenzációval orvosolják a Városgazda pénzproblémáját. Nagy Róbert erre felpanaszolta: azért nem jeleztek, mert a városháza hónapok óta hitegeti a céget.
Skribanek Zoltán furcsállotta a vitát, mert eddig is volt példa rá, hogy a város egy-egy saját cégét pármillióval az év eleji terv fölött támogassa.
Végül a két módosítással a testület elfogadta a költségvetés-módosítást.