25 éves lenne az Emitel
Közcélú távközlési szolgáltatással negyedszázada kezdte meg működését az Emitel. Egykori székházában jövőre lesz 20 éves a távközléstechnikai kiállítás - Emitel Telegaléria -, amely Daday Zoltán, a Távközlési Szolgáltató Központ 77-es körzet akkori vezetőjének indítványozására és közreműködésével jött létre. Daday Zoltán azóta is tart – immár nyugdíjasként – tárlatvezetéseket. Vele beszélgettünk a 2002-ben Az év múzeuma címet is elnyert Emitel Telegalériáról.
- A Hírközlési Múzeumi Alapítvány kezelésében hoztuk létre 2001-ben az Emitel Telegalériát Kiskunhalason. Munkám volt bőven, de állandó nyitvatartással dolgoztunk – emlékezett vissza. – Nyugdíjba mentem 2005-ben, azután is folytattam tovább. Szerdánként reggel 8-tól délután 4-ig vártam a látogatókat, de telefonos bejelentkezéssel, egyeztetés után, igény szerint bármikor vállaltam tárlatvezetéseket.
- Mennyire számított különlegesnek a kiskunhalasi távközlési galéria?
- Az országban 15 kiállítóhely volt, köztük Kiskunhalason is. Miután pár évvel később jelentősen csökkentették az alapítványi támogatást, ezért 5 kiállítóhelyet 2008-ban bezártak. A halasit is be akarták, de én megszállottságból vállaltam az üzemeltetését. Több változás után jelenleg a Postakürt Alapítvány kezelésében működik. Most is veszélyeztetve van a távközléstörténeti kiállítás létezése, mert az épület, amiben van, eladó. Ha más célra használják a helyet, akkor megszűnik, pedig Bács-Kiskun megyében ez az egyetlen távközlési múzeumi kiállítás.
- Hogyan jött létre?
- Egyrészt selejtezési tárgyak alkotják, másrészt a Hírközlési Múzeumi Alapítványtól kapott eszközök, berendezések. Szinte úgy van a gyűjtemény, ahogy a megnyitáskor volt. Lényegesnek tartom megjegyezni, hogy szisztematikus felépítésében különleges. A fejlődés sorrendjét mutatja be a tárlat. A ’900-as évek legelejéről már vannak itt tárgyak.
A bővebb interjút a Halasi Tükör hetilap december 9-i számában olvashatják.