Emlékeztek, méltósággal ünnepeltek a határőrök (galéria)
Közélet

Emlékeztek, méltósággal ünnepeltek a határőrök (galéria)

Ma van László napja, amely egyben a Határőrség napja is. A szervezet ugyan már másfél évtizede nem létezik, de a feladatát, a magyar határok őrizetét továbbra is népes állomány végzi a rendőrség és a honvédség kötelékében. Országszerte a határvidékeken megemlékeznek Szent László királyról, mint az ország határvédelmét elsőként megszilárdító uralkodódról. Apátistvánfalván, a Határőrség emlékhelyén múlt vasárnap katonai tiszteletadással történt ünnepség keretében tartottak rendezvényt.

Volt országos parancsnokok, egykori határőrök és szimpatizánsok körében június 26-án, a nyugati határ mentén található Apátistvánfalván emlékeztek a szervezetre, tevékenységére a résztvevők. Az egykori határőr őrs az osztrák, szlovén, magyar hármas határ közelében található, amely már 15 éve, - a Határőrség megszűnése óta - emlék és zarándok helye a határőröknek. Szent László közelségében mindig méltóságteljes megemlékezést tartanak Apátistvánfalván.

A Határőrség zászlaja kísérettel

Az emlékhely udvarán kőből készült monumentum és kopjafák őrzik a nagy múltú szervezet emlékét. Az épületben pedig határőr múzeum, különböző határőr relikviákkal tele helyiségek tájékoztatják és mutatják be a Határőrséget. Kiskunhalasi vonatkozású feljegyzések és utalások is találhatók Apátistvánfalván. Az egykori határőr kerületparancsnokságoknak is kopjafával állítottak emléket. Így a sorban megtalálható a Kiskunhalasi Határőr Kerület/Igazgatóság emlékére állított kopjafa is.

Kiss Kálmán és Béndek József tábornokok, a Határőrség egykori országos parancsnokai

A múlt vasárnapi ünnepségen az egykori határőrök, szimpatizánsok és a mai határrendészek mellett két volt országos parancsnok Kiss Kálmán és Béndek József határőr tábornokok is részt vettek és koszorút helyeztek el az emlékhely központi emlékművénél. Himnusszal és a Szent László indulóval kezdődött az ünnepség, majd következett az emlékmű koszorúzás.

Szalagtűzés a Határőrség zászlajára

A katonai tiszteletadáshoz a díszelgést a Körmendi Rendvédelmi Technikum hivatásos állománya biztosította rendőr egyenruhában. A zászlóvivő és kísérete a korabeli határőr egyenruhát viselték. Ünnepi határőr egyenruhában jelentek meg többen is, akik ma már szolgálati nyugdíjukat töltik.

Béndek József altábornagy, a Határőrség utolsó parancsnoka mondott ünnepi beszédet

Beszédet mondott a szervezet utolsó parancsnoka, Béndek József altábornagy. Az egykori parancsnok beszédében méltatta a szervezet múltbéli hősies helytállását. Megemlékezett a határok védelme közben elhunyt hősi halottakról. Kérte a jelenlévő közönséget, hogy tartsa meg szokását és ne hagyja kialudni a határőr hagyományok ápolását. A parancsnoki beszéd után a szózat, majd a Magyar takarodó trombita hangjai zárták az emlékezés hivatalos rését. Az ünnepség bajtársi beszélgetéssel ért véget.

Tiszteletadás a Határőrség emlékhelyénél

Általános ismertető

1992-től Szent László napján, június 27-én ünneplik Magyarországon a Határőrség napját. A korai magyar határőrizet megszilárdítása és a határvédelem megszervezése I.  László király nevéhez fűződik. A Magyar Határőrség 2007. december 31-ig önálló fegyveres testület volt. 2008. január 1-től beolvadt a rendőrség kötelékeibe.

Emlékezők csoportképe

Napjainkban is végzik határellenőrző munkájukat, a korábbi, határőrség tagjaiból felállított Határrendészeti Osztályok kötelékein belül. Munkájuk a mai napig harc, különösen az a déli és a keleti határszakaszokon, ahol az illegális migrációs hullámot kell megállítaniuk. Bűnszervezetekkel szemben járnak el. Illegális módon, hamis papírokkal, vagy okmányok nélkül az országunkba és az Európai Unióba belépni próbálókkal szemben védik hazánk közbiztonságát a mai határrendészek. Munkájukat a Magyar Honvédség kijelölt állománya is segíti.  A mai határrendészek, ahogy az egykori határőrök „békében is harci feladatot látnak el”.

Kép-szöveg: Kovács Iván