„Ez a nap a mártíroknak kijáró tisztelet kifejezője” (Galéria)
Közélet

„Ez a nap a mártíroknak kijáró tisztelet kifejezője” (Galéria)

Az Aradi vértanúk hősiessége és önfeláldozása példaként szolgálhat minden ma élő, magyar embernek. Többek között ez hangzott el a Szent József Katolikus Általános Iskola és Óvoda október hatodikai emlékezőműsorában. A nemzeti gyásznapon Makai Imre történelemtanár mondott beszédet a Thorma János múzeumban.

Koszorúzással kezdődött Kiskunhalason az október hatodikai megemlékezés. Az eredeti tervek szerint a Sétáló utcai emléktáblánál zajlott volna az egész esemény, ám ezt az időjárás lehetetlenné tette. A város nevében Kuris István László alpolgármester és Szűcs Csaba alpolgármester helyezett el koszorút.

Az emlékezők ezt követően közösen vonultak át a Thorma János Múzeumba, ahol a Himnusz közös eléneklése után, az Aradi vértanúk című festménynél adtak műsort a Szent József Katolikus Általános Iskola és Óvoda diákjai.

Emlékezőbeszédet ebben az évben Makai Imre történelemtanár mondott. Szót ejtett az aradi vértanúkról és az október hatodikai gyásznapról is.

- Ma már jól tudjuk, hogy az aradi vértanúk nem tizenhárman, hanem tizenhatan voltak. 1849. augusztus 22-én Ormay Auffenberg Norbert ezredest felakasztották. Kazinczy Lajos ezredest október 5-én lőtték főbe, és 1850. február 19-én kivégezték Ludwig Hank bécsi hírlapírót. A megtorlás során közel 120 embert végeztek ki, köztük Perényi Zsigmond házelnököt, Szacsvay Imrét, az országgyűlés jegyzőjét és Csányi László kormánybiztost. Az udvar semmit sem bízott a véletlenre, és következetesen járt el a forradalomban részt vett katonákkal és tisztekkel szemben is. Értékelésük szerint a legsúlyosabb bűnt azok a tisztek követték el, akik korábban a császári és királyi seregben szolgáltak. Büntetésük minden esetben halál volt – hangzott el a beszédben.

A pedagógus szerint a mai kor emberének komoly példával szolgálhat az aradi vértanúk önfeláldozása.

- Október hatodika a mártíroknak kijáró tisztelet kifejezője: olyan hősök tisztelete, akik megértették a kor, 1848-49, a pillanat feladatát és vállalták azt. Olyan magyar és más nemzetiségű férfiak halálának gyásza, akik a magyar függetlenség ügye mellett a világszabadság eszméiért is küzdöttek. Mi emlékezők, itt Kiskunhalason és bárhol máshol a nagyvilágban, áldozatukat látva merítsünk erőt az aradi vértanúk hazáért, embertársaikért hozott áldozatából, szolgáljon példaként emberi nagyságuk. Hiszen csakis ezáltal maradhat meg a nemzet hite önmagában, így maradhat meg életereje, bizakodása, így maradhatunk meg mi, magyarok – mondta Makai Imre.

A megemlékezés végén a Thorma János Múzeumban is elhelyezték az emlékezés virágait, koszorúit a jelenlévők.

További részletek a Halas Televízió 19 órakor kezdődő Híradójában, valamint 19:15-től a Napi Mozaikban.