„Ez volt az egyetlen igazán győztes magyar forradalom”
Közélet

„Ez volt az egyetlen igazán győztes magyar forradalom”

Az egész ország, így Kiskunhalas is megemlékezett ma az 1956-os forradalom és szabadságharcról. Először az Országzászlónál, majd a főtéri kopjafánál és a katolikus temetőben emlékeztek a halasiak a 66 évvel ezelőtti eseményekre.

Kiskunhalas Város, az ’56-os Emlékbizottság, valamint a Halasi Média és Kultúra Kft. meghívására sokan gyülekeztek délelőtt az Országzászló emlékműnél vasárnap délelőtt, majd pontban 10 órakor a Halas Concert Band előadásában felcsendültek a Himnusz hangjai.

A nemzeti lobogó felvonásában a Kiskunhalasi Lovasbandérium huszárruhába öltözött tagjai közreműködtek.  A forradalmi lobogó egészen november 4-ig lesz fent a 66 évvel ezelőtti események és a hősök előtt tisztelegve.

Beszédet ebben az évben az ’56-os Emlékbizottság által felkért Domonkos László mondott, aki több fontos idézetet és saját gondolatait is megosztotta a hallgatósággal.

- Már megvan a válasz arra, miért lehetünk most itt, mi magyarok, és miért ünnepelhetünk immár szabadon a legújabb kori magyar történelem legnagyobb eseményét, már három évtizede. Ez volt az egyetlen igazán győztes magyar forradalom. Páratlanul tiszta, mesébe illően hősies, ókori héroszokat megszégyenítően bátor volt. Azt javaslom, idézzük meg a hatvanhat évvel ezelőtti napokat, de ne a hazaiakat, hanem a döbbenten figyelő külföldi szemtanúkat figyeljük. Ők biztosan mindenkinél hitelesebben tudták tolmácsolni azt, amit láttak, amit megélhettek. A november elsejei kiskunhalasi szabad választás eredménye nem csak norma és nem csak minta, hanem jelkép is – mondta beszédében az író.

Ezt követően a megemlékezők közösen vonultak át a főtéri kopjafához, ahol virágok elhelyezésére került sor. A város nevében Kuris István László és Szűcs Csaba alpolgármester helyezett el virágot az emlékműnél.

A virágok elhelyezése után a Szózat közös eléneklésével zárult az ünnepség főtéri eseménysorozata. Az ’56-os Emlékbizottság invitálására többen elmentek a katolikus temetőbe, ahol Nagy Szeder István sírjánál Pajor Kálmán mondott beszédet.

Az október 23-ai eseményekről a Halas Televízió hétfő esti Híradójában láthatnak összefoglalót az érdeklődők.