Fókuszban az űrtudomány
Közélet

Fókuszban az űrtudomány

A csillagászati napok rendezvénysorozata negyvenhetedik alkalommal várta a kiskunhalasi közönséget. Az október 17-i, hétfői megnyitót követően naponta újabb ismeretterjesztő, tudományos előadások hangzottak el a Martonosi Pál Városi Könyvtárban. A programokat Balogh István szervezte.

A James Webb-űrtávcsőről és a Bajai Obszervatórium 80 centiméteres távcsövéről szóló aktualitásokkal érkezett Kiskunhalasra dr. Szalai Tamás csillagász. Az SZTE Fizikai Intézetének adjunktusa többek között arra adott választ, hogy miért van szükség egyáltalán ezekre az eszközökre. Dr. Szalai Tamás október 18-án tartott előadást Újdonságok égen-földön címmel. Az űrtávcső előnyeként említette, hogy a földi légkör által blokkolt elektromágneses sugárzás érzékelésére alkalmas. Egészen más szemszögből lehet nézni az univerzumot, és jobban érthető, hogyan zajlanak fizikai folyamatok.

A csillagászati napok keretében október 19-én két témát is érintettek. Prof. Dr. Horváth Gábor az MTA, Eötvös Loránd Tudományegyetem Biológiai Fizika Tanszéke képviseletében Az űrszemét jellemzői, veszélyei és fizikája címmel tartott előadást. A titokzatos Kordylewski-porholdak észleléséről dr. Slíz-Balogh Judit csillagász, az ELKH-ELTE Asztropolarimetria Kutatócsoport tudományos főmunkatársa beszélt.

Dr. Hegedűs Tibor a Szegedi Tudományegyetem Bajai Obszervatóriumát képviselve látogatott el városunkba. A docens Ismét megy magyar űrhajós az űrbe! A magyar űrkutatás múltja és jövője címmel tartott előadást a városi tékában október 20-án. Kiemelte a sikereket és vázolta a lehetséges jövőképet. Dr. Horváth Tibor az űrkorszak hajnalát 1957-re tette. A munka 1958-ban kezdődött. Műholdészlelő pontok voltak Baján, Budapesten, Miskolcon és Szombathelyen. A Bajai Csillagvizsgáló 1966-ban Budapesthez került, a csillagda azóta is létezik. Az interkozmosz együttműködés magyar szerepvállalással 1967-től 1995-ig tartott. Kiképzett magyar űrhajósként Farkas Bertalan repült Kubaszov űrhajóssal párban, Szojuzzal. Az űrben 1980. május 26-tól június 3-ig voltak.

A szocialista együttműködés keretében nagyon sok komoly műszert is gyártottak. A rendszerváltás utáni kutatásokat fémjelzi az űrkemence a ’90-es évekből. Tavaly nagy siker volt a SMOG-1 űreszköz. Magyarország belépett az Európai Űrügynökség szervezetébe. Elkészült hazánk űrstratégiája, elfogadta a parlament, belendülhet a munka.

További részletek a Halasi Tükör hetilapban október 26-án és novemberben.