Kiskunhalason is megemlékeztek a doni katasztrófáról
Közélet

Kiskunhalason is megemlékeztek a doni katasztrófáról

Kiskunhalason, több helyen is megemlékezéseket tartottak a doni áttörés 72. évfordulóján. A második világháború idején a Don-kanyarban napok alatt szinte teljesen megsemmisült a kétszázezres 2. magyar hadsereg. Hétfőn délután a Jobbik kiskunhalasi szervezetének megemlékezésével vették kezdetét a megemlékezések az alsó városi római katolikus temetőben.

 
Ezt követően a Hősök terén, a II. világháborús emlékműnél tartott városi megemlékezésen a Bibó István Gimnázium diákjai működtek közre és Végső István történész elevenítette fel a 72 évvel ezelőtt történteket.

A katolikus temetőben a második világháború katona áldozatainak sírjainál csendes gyertyagyújtást tartott a Jobbik, a párt Kiskunhalasi Ifjúsági Tagozatával közösen, a papi áldást követően a résztvevők virágokat és mécseseket helyeztek el a Donnál elesett magyar katonák emléke előtt adózva.

donimegemlek15 01

A doni katasztrófa áldozataira emlékeztek a városközpontban, a Hősök terén álló II. világháborús emlékműnél a Halasi Média és Kultúra Nonprofit Kft., valamint a Pásztortűz Egyesület közös szervezésében tartott városi megemlékezésen is.

A megemlékezésen ünnepi beszédet tartott Végső István történész. – A donni harcmezőkön az áttörést követő hetekben és hónapokban közel 100 kiskunhalasi férfi esett el, került hadifogságba vagy sebesült meg. Az áldozatok egyharmada zsidó munkaszolgálatos volt. A harctéren maradt halottak jó része huszonéves fiatal volt. Akadt köztük földműves, gazda, iparos, értelmiségi és kereskedő is – idézte fel a több mint hetven évvel ezelőtti borzalmakat Végső István. A kiskunhalasi történész kutatása szerint az elhunyt halasiak holttesteit többek között Dorosicsinél, Osztrogozsszknál, Sztarij Oszkolnál és Alekszejevkánál temették el.

donimegemlek15 20

A megemlékezésen jelen volt Fülöp Róbert polgármester, valamint Farkas Dániel és Szűcs Csaba alpolgármesterek, akik a résztvevőkkel közösen helyeztek el koszorút és gyújtottak mécsest az áldozatok névsorát tartalmazó emlékmű talapzatánál.

A helyszíneken készített képeinket ITT tekintheti meg.

Kép-szöveg: Pozsgai Ákos