
Magyarországnak előre kell mennie, nem pedig hátra!
Bányai Gábor térségünk országgyűlési képviselője, a parlament vállalkozásfejlesztési bizottságának alelnöke adott interjút szerkesztőségünknek, Magyarország Kormányának jelentősebb döntéseiről. Jövőre érkezik a 13. havi nyugdíj, a családok adóvisszatérítésben részesülnek, jelentősen növekedni fog a minimálbér és a garantált bérminimum, a 25 év alattiak után, pedig nem kell jövedelemadót fizetni.
Felvezető kérdésként érdeklődök, hogy van? Milyen most az egészségi állapota?
- Köszönöm a kérdést, panaszkodni nem szeretnék. A rehabilitációm még tart, amit munka közben nem egyszerű kivitelezni, de idáig sikerrel vettem az akadályokat és a fizikai állapotom jelentősen javult. Napról napra és kezelésről kezelésre nyerem vissza az erőmet, de még több hónap kell ahhoz, hogy visszanyerjem a régi formám és azt mondhassam, hogy olyan állapotban vagyok, mint mielőtt a kórházba kerültem volna a koronavírus fertőzéssel.
A lényegre térve, számtalan olyan intézkedést jelentett be Orbán Viktor miniszterelnök úr az utóbbi hetekben, melyek sokakat megleptek, az ellenzék ezt kampánycélú osztogatásnak nevezi, kormánypárti oldalról pedig azt olvashatjuk, hogy Magyarország gazdasága olyan állapotban van, hogy most képes a kormányzat például visszaadni a 13. havi nyugdíjat, míg tavaly arról volt szó, hogy ez négy év alatt kerül visszavezetésre.
Mi ennek a háttere? Milyen egyéb fontos döntések születtek?
- A koronavírus járvány kitörését követően még 2020 áprilisában döntött úgy a kormányzat, hogy a gazdaságot és a családokat segítő mentőcsomag részeként az időseket is támogatni fogja, így elkezdte fokozatosan visszaépíteni a baloldal által elvett 13. havi nyugdíjat. Első lépcsőként 2021. év elején egy heti kiegészítésben részesültek nyugdíjas honfitársaink, de köszönhetően a gazdaság jó teljesítő képességének és az Európai Unió szintjén is kimagasló gazdasági növekedésünknek, 2022 februárjában, már a teljes 13. havi nyugdíjat folyósítani fogja a kormányzat. A háttér pedig egyszerű. 2020-ban a koronavírus járvány kitörésének ideje alatt jelentős visszaesés volt tapasztalható a gazdaságunkban, ez a tavalyi évben -4,9%-ot jelentett, melyre azonnal lépni kellett. Az unióval szemben mi a kiutat a gazdaság élénkítésében láttuk, így számtalan gazdasági mentőcsomag és gazdaságfejlesztési program indult el.
- A megoldás szerintünk a fejlesztésekben, bővítésekben és a foglalkoztatás élénkítésében rejlik. Mára a 3. negyedéves adatokat látva már 6,8%-os éves növekedésnél tartunk, mely jelentősebb mint a 2019-es növekedési szint volt, és év végére is 6% feletti maradhat, mely az elmúlt 10, sőt 20 év legjobb gazdasági teljesítményét prognosztizálja, mely az az idei évben Európa leggyorsabb gazdasági növekedései közé tartozik. A foglalkoztatottsági ráta 74% feletti, míg 2010-ben 57% volt, ez most közel 4 millió 700 ezer foglalkoztatottat jelent. A gazdasági növekedésünkön és a kimagasló foglalkoztatottságon túl pedig a jó gazdasági eredmények annak is köszönhetőek, hogy több mint 10 év alatt 22,3%-ról 6,1%-ra csökkent az adóelkerülés.
- A bérek növekedésében is jelentős előrelépést teszünk, hiszen jövő év január elsejétől a minimálbér 200 ezer, a garantált bérminimum 260 ezer forintra fog növekedni, melynek köszönhetően a minimálbér már magasabb lesz, mint 2010. előtt az átlagbérek voltak. Ezen túlmenően pedig több ágazati béremelés is megvalósul úgy, hogy a vállalkozók adóterheit jelentősen csökkenteni fogjuk.21%-kal növekedni fog az ápolónők, 20%-kal a bölcsődei dolgozók, a szociális szektorban dolgozók és a kulturális szektorban dolgozók, 10%-kal a tanárok és óvónők bére. A SZOCHO 2,5%-kal csökken, a szakképzési hozzájárulást kivezetjük, 10%-ra csökken a KIVA kulcsa és a vállalkozások legfeljebb 1%-os iparűzési adót fizethetnek majd.
Itt, ha egy pillanatra megállhatunk. Az ellenzék véleménye szerint az iparűzési adó maximalizálása ellehetetleníti az önkormányzatokat. Mi erről az Ön véleménye?
- Egy önkormányzat nyilvánvaló, hogy saját céljai és intézményi fenntartása érdekében a bevételei maximalizálására törekszik, de mi más válaszokat adunk a pandémia okozta válságos időszakra. Mi adókat csökkentünk, míg korábban a baloldali kormányok válságkezelése az adók növelésében és így a gazdasági szereplők és a családok terheinek növelésében volt. Az önkormányzatokat pedig nem hagyjuk magára. Idén a kiesett adóbevételeket kompenzáltuk és jövőre is segíteni fogjuk az önkormányzatokat. A jövőre életbelépő adókedvezmények és visszatérítések 1500 milliárd forintot hagynak az embereknél és a gazdaság szereplőinél.
- A jövő évi intézkedések kapcsán a sort tovább folytatva, 600 milliárd forint támogatást jelent és csaknem 2 millió szülőt érint a családi adóvisszatérítés.
Felmerülhet a kérdés ki jogosult?
- Egyik alapfeltétel, hogy családi adókedvezményben részesüljön a szülő, másik pedig, hogy adózott jövedelmet szerzett vagy bejelentett kisadózó. A többségnek nem kell a visszatérítés kapcsán nyilatkoznia, de azok esetében, akikről nem állnak teljes körűen rendelkezésre adatok a NAV-nál, azok számára december 31-ig lesz lehetőség nyilatkozattételre.
A családok és az idősek mellett a fiatalok milyen változást érzékelhetnek majd?
- Az első komoly változás februárban lesz érzékelhető, mikor megkapják a januári fizetésüket. A családok és az idősek mellett a fiatalokat is segíteni fogjuk, ezért január elsejétől a 25 év alattiaknak nem kell jövedelemadót fizetniük, így a fizetésük havi szinten több tízezer forinttal is növekedhet. 2010. előtt azt mondták „El lehet menni Magyarországról!”, mi pedig azt mondjuk, hogy Magyarországnak előre kell menni, nem pedig hátra, meg kell becsülünk idős honfitársainkat, erősíteni kell a családokat és itthon kell tartanunk a magyar fiataljainkat.
A gazdaság ilyen jelentős növekedése milyen lehetőségeket rejt még magában?
- Egyrészt vannak olyan feladatok, melyekben szinte teljesen magunkra vagyunk utalva, ilyen például a határvédelem. Egyelőre az Unió minimális szinten szállt be a költségekkel, pedig javarészt mi védjük a balkáni útvonalon érkező illegális migrációtól egész Európát. Másrészt azért dolgozunk, hogy a vidéki kistelepüléseinket is felzárkóztassuk, fejlesszük és élhetőbbé tegyük teljesen hazai forrásokból. Erre jött létre a Magyar Falu Program, melynek köszönhetően számtalan közintézmény és úthálózat újulhatott már meg térségünkben, és ezt a programot, amíg mi vagyunk a kormányzó erő, fenntartjuk és bővíteni fogjuk, de ez már egy külön beszélgetés témája úgy, mint azok a térségünk fejlesztését meghatározó tervek, melyek kormánydöntés előtt állnak.
Köszönöm a lehetőséget és ezúton is örömteli adventi készülődést kívánok mindenkinek!