Szolidaritás az oktatás jövőjéért a főtéren (galéria)
Közélet

Szolidaritás az oktatás jövőjéért a főtéren (galéria)

Csütörtök este hét órára a Bethlen Gábor térre szerveztek pedagógusok, szülők és szimpatizánsok körében szolidaritási eseményt az oktatás jövőjéért civilek. A Gönczöl Beáta óvodapedagógus, és Szigeti-Pap Miklós szülő által szervezett demonstráción több mint száz fő vett részt. Pedagógus, szülő és egyetemista diák is szólt a közönséghez, miközben közösen dalokat énekeltek. Az esemény végén a közös kiállásuk jelképét, a körben felkiáltójel szimbólumot formázták meg a résztvevők.

Kiskunhalas főterére, a Bethlen Gábor térre szerveztek október 27-én, 19 órára szolidaritási rendezvényt civilek. A két főszervező Gönczöl Beáta óvodapedagógus és Szigeti-Pap Miklós szülő a halasi mozi elé hívták a résztvevőket, hogy közösen vállaljanak szolidaritást az oktatás jövőjéért. Az eseményre hét óra előtt néhány perccel csoportokba verődve érkeztek a szolidaritást vállaló halasiak, akiket a rendezvényhez jól illeszkedő, a pedagógusokért az ifjúságért, az oktatásért, a szabadságért mozgósító tartalmú, kihangosított dalokkal vártak a szervezők.

Gönczöl Beáta óvodapedagógus

Gönczöl Beáta üdvözölte először az összegyűlteket, aki megköszönte, hogy ilyen sokan és bátran vállalták a kiállást az oktatás jövőjéért Kiskunhalason. A szervező leszögezte, hogy a rendezvény célja a szolidaritás. Célja továbbá a közösség erejének a demonstrálása, az oktatási rendszer problémáinak és az oktatási rendszerben dolgozók terheinek nyilvános kimondása civil emberként, pedagógusként, szülőkként és diákként, minden politikai nézettől függetlenül, önként.

Közösen énekeltek a jelenlévők

A szervező felvezetője után Varga Szabolcsot kérte a mikrofonhoz, aki pedagógusként szólt a résztvevőkhöz. A Kunfehértói Borostyán Waldorf Iskola tanára beszédében felvázolta a pedagógusok alacsony fizetését, a demokratikus tiltakozási lehetőségek módszeres megnyirbálását, az oktatás nehéz körülményeit, méltatlan helyzetét. Varga nem csak a pedagógusokért, hanem az oktatásban dolgozó többi munkavállalóért is szót emelt. Kihangsúlyozta, hogy még önálló minisztériuma sincs az oktatásnak és a szakszervezeti érdekképviseletet ellehetetlenítették. Beszédét „Becsüljétek meg a tanárainkat!” felszólítással zárta, amit ismételt a közönség.

Varga Szabolcs pedagógus beszéde közben

Gönczöl Beáta óvodapedagógusként beszélt az egybegyűltekhez második szónokként, amelyben elmondta véleményét a helyzetről. Mondanivalójában a kialakult méltatlan helyzetet saját példáján keresztül érzékeltette. Mint mondta, egyedülálló édesanyaként a havi nettó fizetése, negyvenhárom évesen, 24 évi munkaviszony után, 238 691 forint. Ebből kell megoldani mindennapjaikat két gyermekével - akik közül az egyik egyetemista - ami szinte lehetetlen. Mindezzel nincs egyedül, mert ilyen és ehhez hasonló bérezés jellemző a pedagógusok körében. Ezek miatt és sok más oktatásszakmai hiányosság miatt is kell kiállni közösen magukért, a diákokért, a jövő nemzedék, a jövő pedagógusai érdekében.

Vígh Viktória egyetemista megafonnal a kezében

Gönczöl Beáta arra kérte az embereket, hogy ki-ki a saját környezetében is mondja el, hogy mennyi mindenért folyik küzdelmük. „Merjetek kiállni az oktatásért, magatokért, a gyermekeinkért, hiszen ez egy szabad ország, így legyen szabad az oktatás is! Szabad ország, szabad oktatás!” – zárta felkiáltójellel beszédét a szervező Gönczöl Beáta. A tömeg ezután kórusban ismételte többször utolsó mondatát, majd a következő beszédmondó, Vígh Viktória egyetemista állt a mikrofon mögé.

Résztvevők egy csoportja

Vígh Viktória, Gönczöl Beáta leánygyermeke, az oktatásban kialakult méltatlan helyzettel kapcsolatos érzései mellett a diákélete mindennapjait és annak anyagi nehézségeit is megosztotta a jelenlévőkkel. Mint mondta dolgoznia kell tanulmányai mellett és a családban előfordul, hogy egymásnak adnak kölcsönt, attól függően, hogy éppen ki az, aki megteheti a kölcsönzést.

Neszvecskó Szilvia, a szülők nevében írott beszédet olvasott fel

A diáklány hangsúlyozta a pedagógusi munka nehézségeit, amely terhek az oktatás, nevelés rovására mennek. Ezeket a terheket csökkenteni kell véleménye szerint, hogy legyen a pedagógusnak ereje, ideje elvégezni a szakmai munkáját. Az egyetemista fél perc néma csendet kért „a haldokló oktatásért” a gyülekezettől, majd a „nincs tanár, nincs jövő” rigmus ismétlésére buzdította a közönséget, ami után Dés László - Geszti Péter: Mi vagyunk a Grund című dalt hallgatta meg a tömeg.

A kiállás jelképe, a körben felkiáltójel szimbólum élőkép a főtéren

A rendezvény utolsó szónokaként Neszvecskó Szilvia, egy a szülők nevében írott beszédet olvasott fel. A beszédet követően a szervező Gönczöl Beáta kérte a téren lévőket, hogy alkossák meg élőképben közös kiállásuk jelképét, a körben felkiáltójel szimbólumot. A percek alatt kialakított formációban a résztvevők kézben, a magasba tartott telefonjaik világításával tették látványosabbá az élőképet. A rendezvény végén Gönczöl Beáta megköszönte a részvételt. Külön kiemelte a mozi üzemeltetőjének pozitív hozzáállását az eseményhez, aki áramot biztosított az utolsó pillanatban rendezvényük sikeres megtartáshoz. Az esemény zárásaként kifejezte háláját szervezőtársainak és a segítőknek, akiket maga mellé szólított.