Túratanácsok
Közélet

Túratanácsok

Fodor Imre a ’80-as évek közepén kezdte el járni a természetet. Baráti társaságokkal határon innen és túl több száz túrát teljesített. Kezdetben papír alapú térképek, könyvtári könyvek segítették a tájékozódást, azóta bővültek a lehetőségek. Az odafigyelés azonban régen is fontos volt és most is az. A túravezető jó tanácsokkal szolgál.

- A vírushelyzet miatt többen vágynak a szabadba. Tapasztalod?

- Az internet forr ettől, hogy túratársakat keresnek. Így azonban nem érdemes elindulni, csoportosulni most nem igen szabad. Inkább családok számára lehetőség a túrázás. Egyénileg annak ajánlott, aki biztos túrázó és nem téved el. Ismerni kell a jeleket, terepet.

Mire kell figyelniük, vigyázniuk a kezdő túrázóknak?

- Tervezzék meg a túrát, az oda- és a hazajutást, esetlegesen szálláshelyet keressenek, figyelembe kell venni a terepviszonyokat, van-e vadászidény vagy valamilyen korlátozás az adott területre! Szükséges felmérni, hogy ki mennyit bír gyalogolni, a fizikai terhelhetőség fontos. Rétegesen kell öltözni, a meleg kabát alatt egy póló nem megfelelő viselet.

Szükség szerint csereruházatot is vihetünk magunkkal. Fontos az élelem. Vigyenek magukkal energiaszeletet, csokoládét! Figyeljenek a folyadékbevitelre! A túra alatti  pihenésre hideg időben kiválóan alkalmas lehet egy darab laticel, amire ülve nem fázunk fel. Nagyon hasznos lehet kezdőknek a GPS képes okostelefon, amivel online vagy offline térképeket is tudunk használni, így kitűnően meg tudjuk határozni helyzetünket rossz időben és éjszaka is. Ha elbizonytalanodik az illető a túraösvényen, akkor térjen vissza oda, ahol legutóbb túrajelet látott és keresse a következőt. Tél van, korán sötétedik. Ez is veszélyforrás lehet.

Ha úgy érzi valaki, hogy elhúzódik a túra, vigyen magával elemlámpát, tartalék akkumulátort a telefonhoz. Azt tanácsolom, ne legyenek bátortalanak, figyelmesek viszont annál inkább, és kövessék a kihelyezett jelzéseket.

A bővebb interjút a Halasi Tükör hetilap december 16-i számában olvashatják.