A csillagászat története
Kultúra

A csillagászat története

A 39. Kiskunhalasi Csillagászati Napok e tudományág történetével foglalkozik a héten. A szervező helyi obszervatórium szervezőinek meghívását akadémikusok fogadták el, akik tudományos-ismeretterjesztő előadásokkal várják az érdeklődőket egészen csütörtökig.

A 39. Kiskunhalasi Csillagászati Napok október 27-től négy napon át előadásokat tartogat a közönségnek. Hétfőn Fülöp Róbert polgármester köszöntötte a jelenlevőket és nyitotta meg a rendezvényt.

A helyi obszervatórium Magyarország legnagyobb vidéki bemutató csillagvizsgálója. Létrehozása Balogh István nevéhez kötődik, aki 1975-ben döntötte el, hogy az előadásaik csillagászati napokká fűzhetők. A tudományág állása szerint haladtak előre mindig. Idén fontosnak tartották, hogy felidézzék a múltat, hogy tudják az emberek, a fejlődésben miként jutottunk el idáig.

DSCF0521

A hét vezérgondolata a csillagászat története. Dr. Almár Iván professzor (MTA) Ameddig eljutottunk a bolygórendszer széléig című előadásában a naprendszerkutatás történetéről beszélt a Merkúrtól az üstökösökig.

A hétfői előadást Ponori Thewrewk Aurél csillagász emlékének szentelték, aki 93 évesen a közelmúltban hunyt el.

Az égitestek – aktív űrszondák téma ismertetése után kedden dr. Gazda István tudománytörténész szolgál információkkal a csillagászati világképek történetéből. A változó csillagászat kezdetét Magyarországon dr. Zsoldos Endre kutató ismerteti szerdán. A csillagászati Nobel-díjak történetéről pedig dr. Hegedűs Tibor docens beszél csütörtökön. Az előadások minden nap 18 órakor kezdődnek a Csipkeház dísztermében. A rendezvénysorozatra a belépés díjtalan.

Kép-szöveg: Pál László