Címkézett érzelmek
Egymásra figyeléssel, empátiával sok minden megoldható. Az érzelmi intelligencia jobb élethez tudja segíteni az embert. Stabilitást, biztonságot adhat ahhoz, hogy felelősségteljesen kiálljunk magunkért, és döntéseket hozzunk.
Folytatódott a Borostyán Waldorf Általános Iskola ismeretterjesztő programsorozata. Dr. Kádár Annamária pszichológus, tréner, író, egyetemi oktató volt a november 8-i rendezvény előadója, aki az érzelmi intelligencia fejlesztéséről beszélt gyermek- és felnőttkorban. A Csipke Hotel konferenciatermében köszöntötték dr. Kádár Annamáriát, waldorfos szülőt, akit a mesepszichológia úttörő alakjának tartanak. Fókuszban szerepelt az érzelmi intelligencia fejlesztése gyermek- és felnőttkorban.
- Fejleszteni lehet, de vannak korlátok. Sok tévhit él ezen a területen – mutatott rá. – Az érzelmi intelligencia is része a nagy intelligenciafogalomnak. Amikor úgy konferálnak fel, hogy a szeretet művészetéről beszélek, hozzáteszem, hogy a szomorúságról, a veszteségről is. A teljes érzelmi skálát értjük érzelmi intelligencia alatt. Fontos a saját érzelmeink felismerése, megnevezése és kifejezése. Van, aki azt mondja, amit a külvilág elvár tőle. Sokszor színjáték zajlik. Negatívat élünk meg, de pozitívról beszélünk. Az érzelmi állapotot tudnunk kell címkézni magunkra és a gyerekre vonatkozóan egyaránt.
Szó volt arról, hogy a nyilvános beszédtől való félelem sokakat jellemez. A pszichológus említést tett arról is, hogy sokan lefagynak ilyen szituációkban.
- A hitelesség azt is jelenti, hogy verbálisan kommunikálom az érzelmeimet. Amikor határról, korlátokról beszélek, akkor a mögötte levő szándék is ott kell, legyen. Van, hogy mondunk valamit verbálisan, de mást kommunikálunk nonverbálisan. Megkönnyebbül, aki beszél az érzelmeiről.
További részletek a Halasi Tükör hetilap november 23-i számában.