Egészségünkért
Kultúra

Egészségünkért

A Magyar Tudomány Ünnepe Tudományos Fórumát november 5-én tartották a Martonosi Pál Városi Könyvtárban. A kiskunhalasi tudományos ülésen különböző előadások szerepeltek napirenden pszichológia, orvostudomány, borászat témakörben.

A Magyar Tudomány Ünnepe Tudományos Fórumának résztvevőit Erhardt Györgyi könyvtárigazgató köszöntötte. A megnyitón beszédet mondott Fülöp Róbert, Kiskunhalas város polgármestere.
Gimi tudomány Béla bácsi 42
Lélekjelenlét vagy pánik? - lelkünk válaszai a váratlan fordulatokra – ez volt a címe Gszelmann Nagy Ildikó, az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Kar, Tudás és Életmód Innovatív Közhasznú Alapítvány klinikai szakpszichológus, pszichoterapeuta előadásának. Izgalmas belgyógyászati betegségekről beszélt más szemmel Gál Eleonóra, a SZOTE I. számú Belgyógyászati Klinika Pancreas labor munkatársa, illetve Farmakológiai és Farmakoterápiai Intézet kutatója.

- Klinikánkon a felnőttkorban előforduló belgyógyászati betegségek kezelésével, diagnosztizálásával, megelőzésével foglalkozunk. A laborunk fő profilja az akut és krónikus hasnyálmirigy-gyulladás élettani hatásainak tanulmányozása – mutatott rá.

Gimi tudomány Béla bácsi 36
A borászatról, mint tudományról Szőke Tibor, a Halasi Borászati Kft. tulajdonosa, ügyvezetője beszélt. Hangsúlyozta: minőségorientált termeléshez professzionális hozzáállásra van szükség.

- Az időszámításunk előtti 6000-es évektől indult fejlődésnek a szőlőtermesztés. Ma már megválaszthatjuk, hogy milyen területen milyen fajtát telepítsünk, persze tudnunk kell, hogy az adott szőlő hol szeret – hívta fel a figyelmet.

Gimi tudomány Béla bácsi 37

A továbbiakban beszélt arról, hogy a bor mintegy 200 szerves és szervetlen vegyület és kolloid oldata. Nagyon sok élettanilag hasznos anyag van a borban, fogyasztásánál azonban fontos a mértéktartás.

Gimi tudomány Béla bácsi 40

A témával kapcsolatban további részletek olvashatók a Halasi Tükör november 11-i lapszámában.

Kép-szöveg: Pál László