Ismeretlen ló – ismerjük meg!
Kultúra

Ismeretlen ló – ismerjük meg!

A nagyközönség számára ismeretlenül állt a ló szobor a Kiskunhalasi Lovasbázis belső parkjában. A határőröket a lovasiskolában látogatók emlékezhetnek leginkább az alkotásra, hiszen a hozzátartozók a szobor körül kialakított közösségi tér padjain töltötték szeretteikkel a pár órás találkozási alkalmat vasárnaponként. Az Ismeretlen ló aztán jó egy éve hallatott magáról, amikor eltávolították eredeti felállítási helyéről és megrongálódott. Ismertsége az elkövetkezendő időkben talán növekszik, ehhez járul hozzá most reményeim szerint rövid története.

 
A Kiskunhalason rendezett négynapos Országos Minősítő Díjugrató Verseny és Grand Prix április 30-án kezdődik. A verseny hivatalos megnyitója május 1-jén 12.15-kor az Ismeretlen ló szobor avatásával indul. Az alábbi kép közel 60 éves időtávlatot ölel fel. A baloldalon a 2015-ben felállított helyszínén az Ismeretlen ló szobra. A jobboldalon egy 1956-ban készült fotón, Hirling József lovasiskola parancsnok az iskola belső parkjában lévő szobor előtt áll.

De nézzük, mit tudunk a mérethű alkotás történetéről! A minden államtól jelentős emberáldozatot követelő I. Világháború befejeződése után számos országban avattak központi hősi emlékművet. Az ismeretlen katona sírja legtöbb érintett nemzetállam esetében zarándokhellyé, protokolláris helyszínné vált. Magyarország szintén jelentős vérveszteséget szenvedett el.

A háború áldozatainak sok településen, így Kiskunhalason is emlékművel adnak tiszteletet. A háború a katonák és a civil áldozatok mellett a szolgálati lovak jelentős állományának vérét is követelte. Az Osztrák-Magyar Monarchiában nem csak a honvéd, hanem a közös huszárezredeket is Magyarország területén szervezték, így érthetően hazánkban riasztó méretű ló veszteségek mutatkoztak.

A harmincas évek elején vetődött fel a gondolat, hogy a harctéren elpusztult lovaknak emléket kellene állítani. Az ügy érdekében Budapesten még közadakozásra is történt felhívás. Az emlékszobor elkészítésére Mészáros László (az ismert filmrendező Mészáros Márta édesapja) kapott megbízást 1934-ben.

Az eredeti Ismeretlen ló szobra bronzból készült és 1935. június 16-án ünnepélyes keretek között a Ferencz József lovassági laktanya udvarán állami és katonai vezetők jelenlétében avatták fel. Ma a Klauzál Gábor Budafok-Tétény Művelődési Ház hátsó kertjében áll a szobor.

Kiskunhalason a Mészáros László Ismeretlen ló című alkotása mentén készült el az alkotás másolata a Határőrség Lovasiskola parkjában lett felállítva. Hirling József határőr ezredes közlése alapján úgy tudjuk 1947-ben készült az Ismeretlen ló szobor halasi másolata. A másolat alkotójáról nincs ismeretünk. A szobor anyaga vasvázra öntött cementből, gipszből készült.

A megosztottá vált lovasiskola rendőrségi tulajdonban lévő területén álló szobor 2014-ben egy építkezési beruházás során eltávolításakor rongálódott meg. A Halasi Városgazda Zrt. felújíttatta és új helyen, a nagyközönség számára jól megközelíthetően, a halasi lovas aréna lelátója és a zsűri tornya közötti területen állította fel. A szobor felújítását Kocsis László szobrászmester és Pap Csaba sírköves végezték.

A verseny szervezői egy látványos, a dicső lovas múltat idéző installációval teszik érdekessé az avatást, amelynek átadó beszédét Fülöp Róbert Kiskunhalas polgármestere tartja. A verseny hivatalos megnyitója május 1-jén 12 és 14 óra között látványos bemutatókkal gazdagítja a négynapos díjugrató versenyt. (Forrás: Prohászka László, Szoborsorsok című könyv és Hirling József közlése szerint.)
 Kovács Iván