Nagykörű Galéria 60.
Kultúra

Nagykörű Galéria 60.

Nagykörűn, Bodor Miklós szülőfalujában nyílt a festő- és grafikusművész emléke előtt tisztelgő kiállítás. Az időszaki tárlat a Nagykörű Galériában látogatható július 24-ig.

A Nagykörű Galéria 60. időszaki tárlatának megnyitóját június 10-én tartották. Bodor Miklós (1925-2010) festő- és grafikusművész emléke előtt tiszteleg a kiállítás. A gyűjteményes anyagot Szász József ajánlotta a közönség figyelmébe.

Bodor Miklós 1984 nyarától 1992 nyaráig élt és alkotott Kiskunhalason. A helyi Thorma János Múzeum számos művét őrzi, ezekből mutatnak be körülbelül 25 képet Nagykörűn.

bodor05

- A férjemnek először van kiállítása szülőfalujában – tudtuk meg Bodor Zsófiától, a művész feleségétől. – Számomra ez fontos volt. Úgy érzem, ő most hazatalált. A kiállított anyag a kiskunhalasi múzeum tulajdonát képezi. Nagykörűi kérés volt, hogy nagy grafikák kerüljenek oda. A kék szamárkenyér, a nagykörűi emlékek vannak fókuszban. Igényes, szép kiállításnak tartom.

bodor03

A megnyitón a művészre őszinte barátja emlékezett. Antal Gábor azt mondta, Bodor Miklós nagy műgonddal készült munkáit nézve, átélve az a legfeltűnőbb, hogy kiküzdött saját grafikai formanyelvén, virág rajzaiban, Jeli, Gemenci, a Duna, a Tisza részleteit láttató festményeiben mindig és minden időben a táj szenvedélyes elemzése történik.

- Bodor Miklós azok közé a művészek közé tartozik, akik alkotómunkásságukkal hatalmas értéket teremtettek az emberiségnek, de saját korszakuk még sem tudta, tudja igazán és méltóképpen elismerni őket. Mérhetetlen szerénysége, emberi tisztessége sugározta azt, - de tudta is -, hogy feladata, küldetése van, hitt a benne rejlő különös tehetségében. Ennek köszönhetően egyedülálló módon, a saját maga által kifejlesztett technikával csak Ő tudta így a grafikákon, festményeken látható különlegességgel kifejezni az ember és a természet viszonyát, a világmindenség törvényszerűségét reprezentáló egyedi növényekben rejlő harmóniát.

bodor02

A tárlat megnyitóján Kiskunhalas város nevében Gyöngyi László képviselő és Pajor Kálmán, a Halasi Csipke Közalapítvány elnöke vett részt.

Szöveg: Pál László

Fotók: Szabó István