Szeretet, tisztelet, alázat Sáli Levente Csipkébe írt történetek című tárlatának mottója (galéria)
Sáli Levente egy új képsorozaton dolgozott az elmúlt hónapokban. A festőművészt a halasi csipkék ihlették meg és létező és egyelőre még nem létező csipkemotívumokat helyezett a vászonra. A képekből pénteken este hat órakor nyílt kiállítás a Csipkeházban. Az alkotások magánygyűjteménybe kerülnek, amit a csipke népszerűsítése érdekében más városokban is bemutatnak a jövőben. A tárlat szeptember 13-ig látogatható a Csipkeházban.
Telt házas tárlatnyitó keretében ismerhette meg a nagyközönség Sáli Levente halasi festőművész legújabb képsorozatát július 26-án 18 órakor a Csipkeházban. A vendégeket Rémán János moderátor köszöntötte, aki kiemelte, hogy Sáli Levente elmondása szerint angyal nyelv szólalt meg fejében az alkotások készítése közben, ami különleges kegyelmi állapotot teremtett számára és így születtek a festmények. A műsorvezető az alkotót egy homokanimáció bemutatására kérte fel.
Sáli Levente nem először kápráztatta el rajongóit homokanimációs bemutatóval. A művész ezúttal is lenyűgözte közönségét az illő zenei háttérrel aláfestett kreatív, különleges grafikai show-val. Levente minden ilyen előadása más-más képivilágot visz nézői elé. Ezúttal a Csipkeház, a csipkemotívumok szerepeltek elősorban a mintegy 10 perces előadásban. Leírni szinte lehetetlen, mert azt látni kell. A történet végmondata így szólt: „Halasi csipke, közös kincsünk”, középpontban a három hal jelképével. Hatalmas tapsot kapott az előadás.
A műsorvezető ezután Szécsiné Rédei Évát, a Csipkeház igazgatónőjét, mint házigazdát kérte meg a vendégek köszöntésére. A vezető elmondta, hogy rendkívüli öröm volt számára a felvetés a kiállítás tartalmát illetően, amely a halasi csipkét választotta fő témájának. Sáli Levente feldolgozásában új képvilágot nyertek a hagyományos csipkemotívumok és hol másutt mutassák be a megszületett képanyagot, mint a Csipkeházban. Az igazgatónő jó szívvel ajánlotta közönségének a legújabb Sáli tárlatot.
Az újabb köszöntő beszédet Fülöp Róbert polgármester mondta a kiállításon. A városvezető maga is nagy tisztelője Sáli Levente munkásságának. Kiemelte, hogy több közös projektben szövetkezett a festőművésszel. Szerencsés találkozás ez a kapcsolat egy érzékeny alkotó és az épülő, szépülő város között, amelyben Levente nagy szívvel tette hozzá azt a szépséget, ami lelkéből árad. Mindezek a város lakói örömére és tetszésére városszerte láthatók a különböző köztéri műtárgyakon keresztül, amelyek Sáli Levente keze munkáját dicsérik. A polgármester köszönetet mondott a kiállítás támogatójának Varga Alajosnak is, aki az alkotások elkészülésének fontos háttérembereként működött közre.
A Csipkébe írt történetek című Sáli Levente tárlat szakmai leírását Kollarics Gábor művészettörténész-muzeológus mondta el a nagyközönségnek. A művészettörténész többek között ezt mondta. A Csipkeház honlapján tizenhat változatban lehet pillangót megjelenítő csipkét rendelni a műhelytől. Ha sorrendben haladva végigsétálunk a tárlaton, akkor először egy ilyen motívum Sáli-féle feldolgozásával találkozunk. A könnyed, áttört, légies csipkére itt csak utal az alkotó egy kis hurkolódó vonallal. A széles lendülettel örvénylő-fröcskölődő vöröses, hússzerű formák, a belőlük kiszakadó gyöngyök ebben az érzéki megjelenítésben egy sajátos, élő égitest-fantáziaként hatnak egy zöld kozmikus ködben. Szó sincs sík dekorativitásról, szelíd, kecses minták harmóniájáról. Ki merne hozzáérni a kohóban fortyogó vasolvadékhoz? Ennek a delejező Pillangó-bolygónak gravitációjából kiszakítva magunkat lépünk tovább más világok felé.
A beszédek sorát Sáli Levente zárta. Mint legtöbbször, most is nagy átéléssel, őszinte gondolatokkal szólt a hallgatósághoz az alkotó. Az ihlet születésének átélését három szóval jellemezte, ez pedig a szeretet, a tisztelet és az alázat. Ezek a gondolatok jártak minduntalan Levente fejében, amikor a csipkéket és létrejöttüket tanulmányozta. Ebben a kitalálóitól kezdve, a tervezőkön át a csipkevarrókig mindenki megjelent előtte. Ez egy nagy közös munka, amelynek bölcsője szeretett városa Kiskunhalas. Miközben megélte a szeretetet, a tiszteletet és az alázatot a csipke alkotóira gondolva, azonközben angyali nyelven a fejéből a lelkébe, szívébe szálltak ezen érzések és az alkotói ösztöneire bízta magát. Így született meg a képanyag.
Sáli Levente külön köszöntetet mondott Varga Alajosnak, aki mecénásként állt mögé és mindenben támogatta elképzeléseit és a kivitelezést. Mint megtudtuk a tárlat anyaga Varga Alajos magángyűjteményébe kerül. A támogató célja pedig, hogy a festőt és a halasi csipkét is népszerűsítve az anyagot több más helyszínen is kiállítsa a jövőben. A Csipkébe írt történetek című Sáli Levente tárlat szeptember 13-ig lesz látható a Csipkeházban. A rendezvény a kiállítás megtekintésével és fogadással zárult.
Kép-szöveg: Kovács Iván