Utazókiállítás és Ál-Petőfi történetek a könyvtárban (galéria)
Kultúra

Utazókiállítás és Ál-Petőfi történetek a könyvtárban (galéria)

Színes, látványos és érdekes információkat hordozó programot szervezett a Pásztortűz Egyesület és a Gózon István Irodalmi Kör szombaton a Martonosi Pár Városi Könyvtárba. Petőfiből Ötös címmel utazókiállítás nyílt, miközben verseltek a résztvevők és egy híres Ál-Petőfi, Bangó Sándor életébe is bepillanthattak az érdeklődők Végső István történész jóvoltából a családias rendezvényen.

Több, mint olvasmányt kölcsönző hely a Martonosi Pár Városi Könyvtár Kiskunhalason. Évről-évre rendszeresen otthont ad különböző, a könyvtári tevékenységhez jól illeszkedő programoknak is az intézmény. Január 20-án délelőtt 10 órakor a Petőfi 200 programsorozat jegyében a könnytár olvasótermének egy részén utazókiállítás nyílt.

Végső István főszervező, a Pásztortűz Egyesület elnöke

A Petőfiből ötös című utazókiállítás sajátos módon közelít Petőfi egykori evangélikus iskoláihoz. Egy-egy helyszínt egy-egy iskolai dolgozatban mutatnak be, humoros, de ismeretterjesztő formában. A roll-up-okon elhelyezett képekből, információkból álló kiállítás sokak számára hordozhat újdonságot, érdemes böngészni benne – hangsúlyozta a főszervező Végső István, a Pásztortűz Egyesület elnöke. Az utazótárlat tartalma „A mi Sándorunk – Petőfi az evangélikus oktatás útvesztőiben” című kiállítás nyomán született.

Monda Margit ismertette Bangó Sándor, az egyik híres Ál-Petőfi életét

Végső István történelmi tényeken alapuló érdekességeket osztott meg a lánglelkű költőről, amely kevésbé a verselő zsenit, sokkal inkább a szélsőségekbe hajló, könnyed, változatos életet élő fiatalembert mutatta be. Petőfi nem volt jó tanuló és vándorszínészi pályafutása során sem kapott igazán komoly szerepeket. Kihasználta és kiélte az akkori fiatalság számára elérhető lehetőségeket, és persze járta az országot gyalog vagy éppen szekéren.

Hegedűs Bettina szaval

A költőzsenit sokan utánozták, nevével visszaéltek és magukat Petőfi Sándorként bemutatva, kiadva sokan próbáltak ingyen szálláshoz, ételhez jutni. Egyik ilyen Ál-Petőfi volt Bangó Sándor, akitől Monda Margit verset is idézett. Az Ál-Petői költötte vers figyelmes hallgatója azért rájöhetett, hogy nem igazi Petőfi sorokat kap, de a költőhamisítók sokszor becsapták egykoron az irodalomban kevésbé jártas honfitársaikat.

A szombati rendezvényen természetesen eredeti költemények is elhangzottak. Hegedűs Bettina, a Szilády Áron Református Gimnázium tanulója például Petőfi Sándor: Arany Lacinak című versét szavalta el a közönségnek. A szombati kulturális rendezvény irodalmi tartalmú beszélgetésekkel folytatódott, a megjelentek a maguk készítette és hozta finomságokkal, étellel-itallal kínálták meg egymást. Az eseményről a Halas Televízió Kutúrkép című magazinjában is láthatnak majd részleteket olvasóink!

Kép-szöveg: Kovács Iván