VIII. Zenélő Szélmalom
Kultúra

VIII. Zenélő Szélmalom

A Pásztortűz Kulturális és Hagyományápoló Egyesület vasárnap tartotta a VIII. Zenélő Szélmalom rendezvényét. Célja volt, hogy felhívja a figyelmet Kiskunhalas jelképére, örökségére, közkincsére: a Sáfrik szélmalomra.

Már az 1860-as években állt itt szélmalom. 1901-ben Sáfrik József építette a mostani négyszintes szélmalmot. Jelenlegi formáját 114 éve nyerte el az épület. Ekkoriban akár 30-35 szélmalom is szelte a halasi és környékbeli szeleket, és őrölte a helyiek gabonáját. A Sáfrik szélmalom az 1940-es évektől már nem őrölt, raktárként használták. 1966-tól országosan védett műemlék lett.
Malomest 02
Végső István, a Pásztortűz Egyesület elnöke nyitotta meg a rendezvényt. Köszöntő beszéde után számos kulturális program szerepelt a kínálatban a Bócsai Citerazenekarral, Birinyi Józseffel, a Filharmónia szólistájával, a Halasi Népdalkörrel, a Szilaj Citerazenekarral, a József Attila Irodalmi Körrel, az Erdélyi Csillagok Irodalmi Egyesülettel, Tárnoki András citerással, a Kisszállási Népdalkörrel, Vladár Károllyal és végül a 5NonBonds együttessel.

Malomest 10

A műsort Szőnyiné Vas Lívia vezette. A Bócsai citerazenekar 27 éve alakult, vezetőjük Nagy-Biri László, aki egyben alapítója is a zenekarnak. Minden zenekari tagot ő tanított a citera rejtelmeire. Lassan három évtizede tanítja a citerát szakkörszerűen a bócsai gyerekeknek. Az együttes többször kapott országos arany minősítést, sokszor felléptek Erdélyben és Németországban. Műsoruk első része felvidéki csokor, majd bácskai dalok következtek Bodor Anikó gyűjtéséből. Részt vett a rendezvényen a Magyar Örökség-díjas Birinyi József, a Filmharmónia szólistája, a Hungarikum Szövetség elnöke, a KÓTA társelnöke. A Halasi Népdalkör vajdasági dalcsokrot adott elő.

Malomest 12

Az idén 43 éves Szilaj Citerazenekar szintén fellépett. A népi együttes 1972-ben alakult meg Kiskunhalason. Az alapítás óta eltelt közel 43 év alatt például többször is kiváló, illetve arany okleveles minősítést kaptak a különböző országos szakmai vetélkedőkön. A sok hazai fellépés mellett több külföldi meghívásnak is eleget tettek, többek között játszottak Németországban, Lengyelországban, Erdélyországban és Lettországban is. Legfontosabb feladatuknak a hagyományőrzést tekintik. Zenei repertoárjukban főleg alföldi népdalok, közte Kiskunhalas és környékén gyűjtött dalok szerepelnek, de szívesen játszanak más tájegység zenei anyagaiból gyűjtött dalokat is. Most molnárokkal és malmokkal kapcsolatos dalokat, valamint egy bácskai népdalcsokrot adtak elő.

Malomest 16

A József Attila Irodalmi Kör ez év februárjában szerveződött újjá a régi Petőfi Sándor Irodalmi Kör tagjaiból. Vezetője Sári Katalin gyógypedagógus. Az irodalmi kör augusztusban ünnepelte fennállása 10. évfordulóját. Minden hónap utolsó vasárnapján tartják összejövetelüket a MÁV Székházban, ahová szeretettel várják az alkotó, illetve irodalomkedvelő tagokat. Alkotásaikkal rendszeresen szerepelnek a Nyírségi Gondolat című, országos lefedettségű irodalmi folyóiratban, illetve antológiákban. Résztvevői a város kulturális életének, meghívásoknak eleget téve szívesen adnak zenés műsort. Dr. Döme Ottó vezeti az Erdélyi Csillagok Irodalmi Egyesületet.

Malomest 17

A szervezet célja az Erdélyi Helikon írói irodalmi munkásságának ápolása és népszerűsítése, főleg fiatalok körében. Tevékenységével szeretné az olvasás örömét és a könyvek melegségét visszahozni a szívekbe. Évente 20-25 rendezvényt szerveznek, melyek irodalmi előadások, emlékműsorok, versenyek. Ezek közül a legnagyobb a minden évben megrendezendő Klasszikus Erdélyi Magyar Irodalom Kárpát-medencei Prózafelolvasó Verseny, melyre a Kárpát Haza minden részéből érkeznek diákok és tanáraik. Rendezvényeik nagy részét a fenti verseny résztvevői által elültetett Erdélyi Csillagok fájánál tartják. Az egyesület várja azokat a soraiba, akik szeretik az erdélyi irodalmat és az erdélyi néplélek szépségét. Ezúttal Reményik Sándorra emlékeztek. Zenélt Tárnoki András citerás Kunfehértóról. Eljött a Kisszállási Népdalkör. Szívesen éneklik tagjai a helyi gyűjtésű summás dalokat és más tájegységek népdalait is. Céljuk a népdalkincs tovább örökítése és a hagyományápolás. Évente mintegy 14-szer lépnek fel: népzenei rendezvényeken, községi és egyházi ünnepségeken, versenyeken. Tagjai a Vass Lajos Népzenei Szövetségnek. Fennállásuk alatt 4 alkalommal értek el ezüst és 10 alkalommal arany minősítést. 2005-ben elnyerték a Kisszállás Községért Kitüntetést is. Kulturális Egyesület keretében működnek. Kórusvezetőjük: Benke Magdolna Mária. Szólót énekel: Lakos Pál. Vladár Károly népzenész szintén fellépő volt. Évtizedek óta több hangszeren is játszik. A Magyar Dudazenekar állandó tagja, a Pásztortűz Egyesület alapító tagja. A 5NonBondst rendszeresen koncertezik a Malomesteken. Ezúttal is ők zárták a rendezvényt népszerű dalokkal.

A Malomtotóval ajándékokat nyerhettek. Lehetőség volt kézműves tevékenységre, a civil asztalnál a tanya-makett megtekintésére, az egészségsátornál pedig szűrővizsgálatot is végeztek.
Összeállította: Pál László
Fotók: Pál László