
A honvédség arzén mentesíti az ivóvizet a déli határ menti településeken
Ahhoz, hogy a feladatot januárban el tudják kezdeni, karácsony és szilveszter között összesen 250 katonát telepítenek át az ország 123 érintett településére, hogy felkészítsék az ivóvízellátásba bevont technikai eszközöket. Régiónkban Kelebián, Kiszálláson és Tompán folyik a honvédség által kifejlesztett berendezések rácsatlakoztatása a helyi ivóvízhálózatra.
A kormány döntésének megfelelően a honvédség székesfehérvári Összhaderőnemi Parancsnoksága irányításával biztosítják az arzénmentes ivóvízellátást a lakosság részére. Mint ismeretes az Európai Bizottság 2012. május 30-i határozata alapján Magyarország 2012. december 25-ig kapott haladékot, hogy teljesítse az ivóvíz arzéntartalmára megszabott európai uniós határértékeket. A kormány szeptember 20-i határozata szerint az eddigi, literenkénti 20 mikrogramm helyett szigorúbb, 10 mikrogrammos határértéket kell teljesíteni.
A kormány szeptemberben határozatot hozott arról is, hogy az ivóvízminőség-javító program keretében megvalósuló beruházásokat felgyorsítja, és ez alapján a nemzeti fejlesztési miniszternek és a belügyminiszternek kell felülvizsgálnia a projektek ütemtervét, feltárni a gyorsítási lehetőségeket. Az akkori határozat szerint a Honvédelmi Minisztérium a rendelkezésére álló lajtos kocsikkal gondoskodik az ivóvízellátásról azokon a településeken, ahol ez szükséges, amíg be nem fejeződnek a beruházások.
Az ivóvíz kiszállításának kiváltásához szükséges konténeres szűrőberendezések gyártását és telepítését is a honvédelmi tárca készíti elő, illetve gondoskodik róla. Az első feladatra 150 millió, a másodikra 2,85 milliárd forintot csoportosítottak át a tárcához. A Dél-alföld vízhálózatának arzénmentesítését segítő, a honvédség által kifejlesztett berendezéseket kiépítését megkezdték Tompán, Kelebián és Kisszálláson is. Ezeken a településeken a legmagasabb a víz mérgezőanyag tartalma, de Kiskunhalason is magasabb az uniós határértéknél.
Tompán a Halasvíz Kft. már meg is kezdte a szükséges infrastruktúra kiépítését. A berendezés két helyen a víztoronynál és az Újföldi játszótéren kezdi meg működését.
Közben térségünkben elsőként Balotaszálláson és Zsanán hamarosan elkezdődhet a Tiszta víz Ivóvízminőség-javító társulás projekt keretében az uniós szabványnak megfelelő minőségű ivóvizet biztosító végleges rendszer a kiépítése. Mindkét településen a víz vas-, mangán illetve ammóniumtartalma haladja meg az előírt határértéket. A legsúlyosabb gondot azonban ezekben a községekben is az arzén jelenti, amelynek tartalma messze meghaladja az uniós határértéket. Mindkét településen várhatóan 2013 júniusára végeznek az ivóvíz rendszer korszerűsítésével.
Pozsgai Ákos