Délvidéki zarándokok az emlékező szentmisén
Közélet

Délvidéki zarándokok az emlékező szentmisén

A Csipkeházban rendezett Délvidéki Magyar Golgota 1944-45 című kiállítás zárásaként november 24-én a Szent Péter és Pál Római Katolikus Templomban szentmisével emlékeztek a tragédiáról. Az eseményre zarándokok érkeztek a Délvidékről. A templomban Fülöp Róbert polgármester köszöntötte a vendégeket, majd Seffer Attila plébános emlékezett meg az eseményekről szentmise keretében. A szertartást követően a zarándokok a Csipkeházban tettek látogatást – tájékoztatta szerkesztőségünket a Pásztortűz Egyesület.

80 éve vérvörössé vált a magyar föld. Kiskunhalas adott otthont a délvidéki vérengzésekre emlékező idei, országos rendezvénynek, amelynek főszervezője a keskenyúton Alapítvány, helyi civil partnerei, az Erdélyi Csillagok Irodalmi Egyesület és a Pásztortűz Egyesület voltak. Az eseményről ide kattintva olvashat részletesen!

A Kiskunhalasi Szent Péter és Pál Római Katolikus Templomban szentmisével emlékeztek az áldozatokra a Délvidékről érkező zarándokok részvételével. Az emlékezőket Fülöp Róbert, Kiskunhalas polgármestere köszöntötte.

Fülöp Róbert polgármester köszöntője közben

Seffer Attila kiskunhalasi plébános, Seffer Attila c. prépost által celebrált szentmisén emlékeztek a 20. század egyik sokáig elhallgatott tragédiájáról. 80 éve 1944 őszén a Josip Broz Tito által vezette jugoszláv partizánok népirtást hajtottak végre, főként a német, magyar lakosság körében. Mindenféle ítélet nélkül kegyetlenül végzettek egész családokkal, gyermekekkel, idősekkel, számos pappal és szerzetessel is. Sok, máig fel nem tárt tömegsír keletkezett a délvidéki települések határaiban. Az új, szerb kommunista hatalom nem hivatalosan, de"háborús bűnössé" nyilvánította a"nem szerb" lakosságot.

Seffer Attila plébános celebrálta a szentmisét

Fülöp Róbert polgármester megköszönte a szervezőknek, hogy méltó eseményeket hoztak el Kiskunhalasra, ahol fejet hajthatunk az áldozatok előtt. A város ezer szállal kötődik a Délvidékhez, és ezek a sorstragédiák is hozzátartoznak a közös magyar múlthoz.  

A szentmise után a tiszti klubban a főszervező és a kiskunhalasi társszervezetek vezetői mondták el beszédeiket. Dr. Döme Ottó, elnök, az Erdélyi Csillagok Irodalmi Egyesület részéről hangsúlyozta, hogy szervezetük célja pont az, hogy a sokáig elhallgatott eseményekre felhívják a figyelmet. Végső István, történész, a Pásztortűz Egyesület elnöke az elmúlt évszázadok kiskunhalasi menekültügy-történetét foglalta össze 1848-tól 1944-ig.

A Csipkeház igazgatója, Szécsiné Rédei Éva fogadta a vendégeket

A halasiak befogadták a délvidéki menekülteket, akikkel később is akár jó, hosszútávú kapcsolatok alakultak ki. Cseresnyésné Kiss Magdolna, a Keskenyúton Alapítvány részéről foglalta össze a mintegy negyedévszázadnyi emlékezés történetet. Köszönetet mondott a remek halasi szervezésért és a délvidéki zarándokok elhivatottságáért. Céljuk továbbra sem a bosszú, hanem az emlékezés. Az esemény egy csipkeházi látogatással ért véget.

Képek: Pásztortűz Egyesület