
A kommunista diktatúrák áldozataira emlékeztek (galéria)
Világszerte legalább százmillióra becsülik a kommunista diktatúrák áldozatainak számát. Kiskunhalason a Közösségek Házában gyűltek össze az emlékezők az emléknap kapcsán szervezett rendezvényen.
A megemlékezésen Gyöngyi László önkormányzati képviselő mondott beszédet, a politikus szerint egykoron a lefüggönyözött fekete autó, a suttogva mesélt vicc, az internálás, államosítás, padláslesöprés, a kötelező tapsvihar, a koncepciós perek, a kínvallatások, kivégzések jellemezték a rendszer kegyetlenségét. A szocialista ideológia és a kommunista diktatúra uralta években sok tízezer ember életét tette tönkre a hatalom.

Gyöngyi László képviselő mondott beszédet
Magyarországon az első Orbán kormány kezdeményezésére lett február 25-e a kommunizmus áldozatainak emléknapja. 1947-ben ezen a napon tartóztatták le a kommunistákkal szemben kitartóan ellenálló Kovács Béla kisgazdapárti politikust. Később a Szovjetunióba hurcolták, kilenc évet töltött börtönökben, munkatáborokban. A politikus letartóztatása első állomása volt annak a folyamatnak, melynek során a kommunista párt az ellenszegülők kiiktatásával a totális egypárti diktatúra felé haladt. Legkevesebb 130 ezer embert deportáltak, a népbíróságok 477 halálos ítéletet hoztak, ebből 189-et végre is hajtottak.

A diktatúrák vészterhes napjait a Bibó István Gimnázium diákjai idézték fel a műsorban. A rendezvényen elhangzott, hogy hamarosan emléktáblát állít Kiskunhalas Önkormányzata az áldozatok tiszteletére, ennek helye a városháza falán a régi börtön bejárata közelében lesz.Fotók: Anda Péter