Julika néni nemcsak meséket írt, hanem bábszínházat is csinált (galéria)
Kultúra

Julika néni nemcsak meséket írt, hanem bábszínházat is csinált (galéria)

Megható történetek, személyes élmények egész sorának felidézése, emberközeli pillanatok tették emlékezetessé a Forrás-Új Tükör Klub legutóbbi beszélgetését. Ezúttal Orbán Istvánnét, Julika nénit ismerhették meg egy egészen új oldaláról azok, akivel aktív korában, védőnőként találkozhattak halasiak ezrei. A 82 esztendős, irigylésre méltó memóriával, vitalitással rendelkező asszony Barátaim címmel mesekönyvet adott ki, de mint a beszélgetésből kiderült, korábban bábszínházat csinált az unokáival, de emlékezetesek voltak a hóember ünnepek is.

Barátaim címmel jelent meg néhány esztendővel ezelőtt Orbán Istvánné mesekönyve. A Tősgyökeres kiskunhalasi, nyugdíjas védőnő 2019. júniusában a Szilády Áron utcai óvodában mutatta be a kötetet. Akkoriban csak néhány dolgot tudhattunk meg Julika néniről, a napokban, a második kiadás kapcsán a Forrás-Új Tükör Klubban sokkal többet árult el magáról. Király Gábor beszélgetett a Búza Virág álnéven alkotó írónőről, aki a valóság és a fikció sajátos ötvözetét jelentette meg a meséiben. - Egy része igazi, egy része mese - fogalmazott Julika néni.

A könyvben 10 mese, 5 vers olvasható, és olyan ismerős szavak bukkannak fel bennük, mint a halasi csipke, a Fráter-domb, vagy éppen a szélmalom. Orbán Istvánné beszélt arról is, hogy miután nyugdíjas lett, lelkes állatvédőként egyesületet is alapítottak a kilencvenes évek második felében. Több sérült kutya is hozzá került, Fifi, Bukfenc, Füles, Többsincs olyan sokat jelentettek számára, hogy a kedves négylábúak voltak a mozgatórúgói, ihletői a meséknek. Julika néni sokoldalúságát mutatja, hogy az illusztrációs rajzokat is maga készítette, majd unokája, Gergő tette nyomdakésszé. 

Orbán Istvánné nagyon szereti a családját. Férje, a köztiszteletnek örvendő Orbán István, az egykori Fa és Építőipari Szövetkezet elnöke közel három évtizede hunyt el. Két fia, valamint öt unokája megédesítik a napjait. Kötődését jól mutatja, hogy bábszínházat játszott az unokáival, amelynek volt színpada is. Az egész család szerepelt ezeken az előadásokon csakúgy, mint a minden év december 17-én megrendezett hóember ünnepségeken. Utóbbiak egyébként mozgatórugói voltak az Északi fény című alkotásnak, amely szerepel a könyvben. Julika elárulta azt is, hogy miért Búza Virág lett az alkotói álneve. Egy kedves aranyos nevet akart, amelyben nem szerepel a Rózsa, ugyanis annak tövise van és szúr. További részletek a jövő szerdán megjelenő Halasi Tükörben.