A gyógyvíz főorvosa
A hét arca

A gyógyvíz főorvosa

Évszázadok óta ismerősen cseng a Bátory-név Kiskunhalason: a család egykori kúriája ma speciális intézetnek ad otthont, a lelkész és tanár felmenők között pedig volt olyan, aki a Kuruc szobor avatóbeszédét mondta el. Bátory Gábor főorvos tovább öregbítette a família – és persze saját – hírnevét. Nem egyszerű orvos-portré következik, hanem olyan, történelmen és szakmaágazatokon átívelő pillanatkép, amely bepillantást ad a törekvő elhivatottság világába.

 
Szeptemberben életműdíjat, konkrétan a Magyar Reumatológusok Egyesületének Díszoklevelét kapta több évtizeden át tanúsított, a tudományág haladásáért kifejtett kiemelkedő szakmai és egészségügy-szervező munkája elismeréseként Bátory Gábor főorvos.
 
A díjátadó csaknem egybeesett a diplomáját 60 éve megszerző, 85 éves orvos gyémánt oklevelének átvételével is. Az egyszerű beszédű, közvetlen, paraszti és értelmiségi származását egyaránt értékként őrző szakember szembeötlően energikus is: egy tízest minden további nélkül letagadhatna a korából.

– A gének teszik – legyint mosolyogva, mikor a receptről kérdem. – A dédapám nagy kort ért meg, de az utolsó napokig pipázott. Hiába mondta neki a doki, hogy vigyázzon, evés után inkább ne szunyókáljon, hanem legalább ezer lépést sétáljon…! Ő csak azután is ugyanúgy tett mindent. Egy nap, már kilencvenkét évesen, az ebéd végén megint megtömte a pipát, aztán elszenderedett, és mielőtt elégett volna a dohány, már el is ment közülünk…Ezek az erős gének és ellenálló-képesség végigkísérte az életét.

– Sokszor újjászülettem. Amikor például negyvennégy októberében bejöttek az oroszok, és hozták magukkal a románokat, egyszer csak szembejön velem egy részeg román, és rám fogja a fegyverét, hogy mindjárt le akar lőni. Tényleg igaz a legenda, hogy ilyenkor lepereg
az életed filmje a szemed előtt: én is láttam mindent, a kiskoromtól addig a pillanatig.
 
Úgy menekültem meg, hogy nagy nehezen elmutogattam, hogy otthon van rum, amit megihat. Otthon aztán megetette-megitatta apám, én meg közben – hiszen előtte már leventeképzésben részt vettem – gyorsan titokban kitáraztam a puskáját. Az egyre részegebb katona újra ránk fogta a fegyvert, de már nem féltünk, és végül két arra járó orosz tiszt mentette meg a családot az ámokfutótól…

A kezdeményezőkészségnek és bátor leleményességnek Bátory Gábor azután is hasznát vette, hogy a Szilády utolsó református osztályából érettségizve, majd Szegeden orvosi diplomát szerezve a megye egyik legfontosabb szakorvosává vált.

– Örömmel jöttem vissza a kezdeti évek után Budapestről, és vállaltam az új kórházban a belgyógyászati osztály vezetését. Ám amikor láttam, milyen sok a mozgásszervi, reumás beteg, akkor a reumatológiai szakvizsga után megyei szakfőorvosi posztot vállaltam, és nekiláttam a megyei reumatológiai ellátás és ellenőrzés megszervezésének. Így Halas akkoriban ebben is megelőzte a megyét!

Az orvos azonban mindenhol orvos - parafrálhatjuk a régi mondást, és ez Bátory főorvos esetében sem volt másként, amikor az érdeklődése a termálvíz gyógyhatása felé irányult.

– Jó kapcsolatunk volt a budapesti egyetemi tanszékkel, így egy kutatás során addig egyedülálló kísérletbe kezdtük a halasi strandon. Randomizált (véletlenszerű – a szerk.) kettős vak vizsgálatot végeztünk két betegcsoport bevonásával úgy, hogy sem a betegek, de még a kísérletben közvetlenül részt vevő orvosok sem tudták, melyik az igazi termálvíz és melyik a csak festett csapvíz.
 
Az eredmények meggyőzően bizonyították a gyógyhatást, és a kutatási adatok, megállapítások még a British Medical Journalban (tekintélyes egészségügyi folyóirat Nagy-Britanniában – a szerk.) is megjelentek. Ez volt Magyarországon az első ilyen kísérlet, amelynek a megállapításait aztán Olaszországtól Thessalonikiig sok helyen bemutattunk, és végső soron ez vezetett a gyógytermálvizekkel kapcsolatos ismeretek,kutatások elterjedéséhez. Részben ennek is az eredménye a strandfejlesztés akkoriban, aminek a vázlataiban én is részt vettem.Nagyon szomorú, hogy a további fürdőbővítés azóta is elmarad a folytonos civakodás miatt…
bathorybe
Noha Bátory Gábornak mottója Jézus bibliai idézete – senki sem lehet próféta a saját hazájában – ő úgy érzi, sikerült bizonyítania szakmai és emberi vonatkozásban. Ám az eredmények ellenére sem tagadta meg az eredetet, ahonnan elindult.

– Amit meg akartam valósítani, azt sikerült. A gyógyításban Halas sokáig az elsők közt volt, az általunk elindított osztályon sosem volt fluktuáció, sőt: magunk neveltük ki a máig aktív és szakmailag elismert utódokat, így ma már képzési helynek is akkreditálták a kórházi ellátóhelyet, és sikerült megalapítanom a reumatológus egyesület Dél-Magyarországi Szekcióját is a nyolcvanas években.
 
De én közben az maradtam, aki mindig is voltam, és mindig is kötődtem, ragaszkodtam az enyéimhez. Sokat járok vissza Halasra, és ma is négy-ötórás ultipartikat vívok a barátokkal. Úgyhogy, elégedett és boldog vagyok: öt gyermekemtől öt unokám és négy dédunokám van, internetet nem használok, de ha kell, ma is levezetek az Adriára a családdal…
Kohout Zoltán

Még több cikk

Példa az élete

Példa az élete