A volt Szűts József Általános Iskola kiváló énektanára egy megható ünnepség keretében kapta meg a Cum Gratia díjat a Martonosi Pál Városi Könyvtárban. Az Öregdiákok Halasi Egyesületének elismerését szívhez szóló történetekkel és dalokkal köszönte meg a díjazott.
Zenével köszöntötték a jelenlévőket a Martonosi Pál Városi Könyvtárban, a 2025-ös Cum Gratia díjátadón. Kovács Sándor, az Öregdiákok Halasi Egyesületének elnöke büszkén idézte fel a díj eddigi történetét. Mint elhangzott, tizenkettedik alkalommal. Az idei évben a volt diákok javaslata alapján Kovács Márta kapta meg a Cum Gratia díjat. A volt Szűts József Általános Iskola kiváló énektanára meghatódva idézte fel, milyen érzés volt számára, mikor megtudta, ő lesz a díjazott.
Kovács Márta 1957 április 15-én született Kiskunhalason. Általános iskolai tanulmányait az akkori Szűts József Általános Iskolában végezte. Érdeklődése széles körű volt. A kreatív művészetek mellett a természet tudományok-elsősorban a kémia-is vonzották. Miután a zene, a dalok világa iránti kötődése már korán kialakult, nem kis részben a családi indíttatásnak köszönhetően, így az iskola befejezése után a továbbtanulás kérdése gyorsan eldőlt. Szegeden, a Tömörkény István Gimnáziumban eltöltött négy év megerősítette abban, hogy a választása helyes volt, ez lesz az ő útja. Így a sikeres érettségi vizsga után már szinte magától értetődő volt, hogy jelentkezett a Juhász Gyula Tanárképző Főiskola akkor indult ének-zene- népművelés szakára és szerzett ének tanár-népművelő diplomát. A főiskola elvégzése után másfél évig népművelőként dolgozott és szerzett tapasztalatot a szívéhez szintén közel álló területen.
1981-ben volt tanára Dr. Szombati Károlyné ösztönzésére jelentkezett az akkori Szűts József Általános Iskolában meghirdetett énektanári állásra, és ezzel kezdetét vette egy közel 30 évig tartó izgalmas utazás, pedagógusi életpálya. Nagy szakmai felkészültséggel, változatos módszerekkel igyekezett felkelteni az érdeklődést a diákjaiban a zene, az éneklés iránt. Hogy ez mennyire volt sikeres, azt bizonyítja az is, hogy több tanítványa követte őt a zenei pályán.
A tanárnő volt diákjai közül többen is eljöttek az ünnepségre. Elmondták, miért is szerették annak idején az általános iskolai énekórákat. Mint elhangzott, Márti néni órái valóban különlegesek voltak, öröm volt tőle megtanulni a zene és az éneklés alapjait.
Kovács Márta üzent azoknak a pedagógusoknak, akik előtt még ott van egész tanári pályájuk. Hallgassa meg gondolatait mellékelt videónkban!
A podcastban arra keresik a választ, hogy mit is takar az a szó, régészet. Vajon a Hollywood-ban forgatott régészes filmeknek mennyi köze van a valósághoz?