2026. 06. 17. szerda
Alida, Laura
  Írjon nekünk scattered clouds 16°C Érzett: 16°C Szél: 3 m/s Párat.: 78%

„A hit, a bátorság és a józanság forradalma volt”

Szőri Attila  |  2025. 10. 23., 12:38

Október 23-án Kiskunhalas is méltó módon hajtott fejet az 1956-os forradalom és szabadságharc hősei előtt. Az ünnepi megemlékezés több helyszínen zajlott, beszédet Bányai Gábor kormánybiztos mondott. A város lakói, intézményvezetői és civil szervezetei közösen rótták le tiszteletüket azok előtt, akik a szabadságért és a nemzeti függetlenségért hoztak áldozatot 69 éve.

Az eseménysor az Országzászló emlékműnél kezdődött, ahol a Halas Concert Band által játszott Himnusz hangjaira vonták fel a nemzeti lobogót a Kiskunhalasi Lovasbandérium tagjai. Ezt követően a jelenlévők közösen vonultak át a Városi Filmszínházba.

Képgaléria megtekintése (30 db kép)

Ott Bányai Gábor országgyűlési képviselő, kormánybiztos osztotta meg gondolatait a hallgatósággal.

- 1956 hősei nem haltak meg hiába. Ott élnek minden magyar szívében, minden gyermek mosolyában, minden imádságban, amely a hazáért szól. A mi feladatunk, hogy a szabadság zászlaját ne engedjük földre hullani, hogy amit ők vérrel írtak be a történelem könyvébe, mi megőrizzük a jövő számára – tisztán, hittel, és szeretettel. Azok a férfiak és nők, akik akkor fegyvert ragadtak, nem hősnek készültek – csak vissza akarták kapni a hazájukat. A kisgazdák, a munkások, a tanárok és a diákok egyaránt, ezért 1956 nemcsak történelem. 1956 tükör is. Ezért kell ma, itt, Kiskunhalason azt is kimondanunk, hogy a mi forradalmunk a hit, a bátorság és a józanság forradalma volt. Ez a nap a nemzeti szuverenitás ünnepe is. Akkor is, most is tudjuk: Magyarország jövőjét mi, magyarok döntjük el. A szabadság nem importáru, a becsület nem alku tárgya. A nemzeti érdek védelme – határaink, közösségeink, kultúránk, gyermekeink jövője – nem ideológia, hanem kötelesség. A szuverenitás nem jelszó, hanem mindennapi szolgálat: a városé, a nemzeté, a családé.

Képgaléria megtekintése (30 db kép)

Az ünnepi műsort ezúttal a KSZC Vári Szabó István Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium tanulói mutatták be a közönségnek. Dalok, versek hangoztak el az összeállításban, de kiderült az is, miként vallattak, kínoztak 1956-ban egy 18 éves fiatalembert a hatalom szolgái.

Képgaléria megtekintése (30 db kép)

A szózat közös eléneklése után az emlékezés virágainak, koszorúinak elhelyezésére került sor az esőáztatta főtéren, az 1956-os kopjafánál, a Halasi Városmenedzser Nonprofit Kft. szervezésében.

Képgaléria megtekintése (30 db kép)

Mellékelt videónkban a teljes ünnepi műsort megtekinthetik az érdeklődők.

Ha tetszett a cikk, kövesse a Halasmédiát
a Facebookon!
hirdetés

Még több friss hír

2026. 06. 15., 20:44
A hétvégén a Zsanai Lovaspályán rendezték meg a Bács-kupa lovasverseny II. fordulóját, amelyben díjugrató, díjlovagló és ügyességi versenyszámokban mérték össze tudásukat a vármegyei lovasok. A Hirling József Lovasparkban felkészülő Kiskunhalasi Lovasbandérium SE sportolói érmes és értékes helyezéseket szereztek - tájékoztatta szerkesztőségünket Rózsahegyi Róbert, az egyesület elnöke. (címképen Hajdú Diána Vadvirággal)
2026-06-17 18:39:38
- Egyre több a rolleres baleset: a képviselőtestület szigorítaná a használatukat - Több mint 200 sportoló éves teljesítményét értékelte évzáróján a Szilády RFC - Bográcsos ételek, rodeó bika: bulival zárták a tanévet a tekós fiatalok - 30. születésnapját ünnepelte a Szivárvány Bábszínházi Alapítvány
2026-06-15 18:34:12
- Holokauszt évforduló - mártír istentisztelet volt a halasi zsinagógában - Országos közúti ellenőrzést tart a rendőrség - Balance Day - egy nap az egészség jegyében - Remekül szerepeltek a Halasi Farkasok a Halas Kupán

  Legfrissebbek most

   PORTRÉ
2026. 06. 02., 11:38
Király Gábor visszatekint pályafutására.
2026. 05. 19., 17:08
A kiskunhalasi István Dia dartsversenyzői sikereiről mesélt nekünk.
2026. 04. 17., 16:54
Krizsán-Horváth Angi az önkéntes kutyamentő.
2026. 03. 26., 08:54
Damásdi Péter iskolalelkész és családapa.
hirdetés